10 spółek z GPW polecanych na wrzesień

opublikowano: 01-09-2021, 20:00

Na liście spółek polecanych na wrzesień pojawiła się JSW, a wypadł z niej Mo-Bruk, bo analitycy radzą realizować zyski po wynikach drugiego kwartału 2021.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • które spółki wkupiły się w łaski analityków, a na których radzą oni realizować zyski,
  • jakie stopy zwrotu osiągnęły spółki, polecane na sierpień.

W sierpniu notowania JSW urosły o 16 proc. i był to trzeci wynik w WIG20 - po Santandrze i PGE. Rekomendacje od analityków dla akcji górniczej spółki nie są jednoznaczne (“kupuj” przeplatają się ze “sprzedaj”, a wyceny zawierają się w przedziale 10-33 zł), ale eksperci z Biura Maklerskiego BNP Paribas są przekonani, że w drugim półroczu finanse spółki znacznie się poprawią. Dlatego walory spółki trafiły na listę polecanych, na której zastąpiły Mo-Bruk. Kurs tego ostatniego w sierpniu wzrósł o 3,1 proc.

1. AB

Analitycy podkreślają, że w ostatnich kwartałach rynek dystrybucji IT utrzymuje wysokie, dwucyfrowe tempo wzrostu, a spółka wykorzystuje silną sytuację finansową, mocną obecność w kanale e-commerce oraz w segmencie dystrybucji VAD, aby zwiększyć udziały rynkowe. Rosnąca skala działalności ma z kolei pozytywne przełożenie na rentowność operacyjną. Eksperci zwracają uwagę na wciąż niską wycenę - wskaźnik cena/zysk dla prognoz na 2021 r. jest poniżej 10.

2. Artifex Mundi

Jedyny na liście faworytów przedstawiciel sektora gier specjalizuje się w produkcji gier casualowowych typu HOPA (Hidden Object Puzzle Adventure), które stanowią połączenie gier logicznych i przygodowych. Spółka przedstawiła już wstępne przychody za II kwartał 2021, które wyniosły 11,1 mln zł i były o 43 proc. wyższe niż przed rokiem.

“Pozytywnie oceniamy perspektywy dalszego wzrostu biznesu spółki, który będzie się opierał przede wszystkim na dalszym skalowaniu i poszerzaniu kanałów pozyskiwania klientów aplikacji Unsolved. Scala ona część portfolio gier HOPA” - zaznaczają analitycy, którzy oczekują przyspieszenia działań spółki w tym zakresie w IV kwartale 2021 r.

3. Auto Partner

Analitycy BM BNP Paribas pozytywnie oceniają długoterminowe perspektywy wzrostu spółki, oczekują utrzymania wysokiej dynamiki przychodów i zysków w 2021 r. za sprawą odbicia importu aut używanych, odbudowy mobilności społeczeństwa, rozwojowi sprzedaży eksportowej i wzrostowej tendencji rentowności na rynku części.

4. Benefit Systems

Analitycy nie mają wątpliwości, że spółka bardzo dobrze poradziła sobie z sytuacją pandemiczną w poprzednich kwartałach (przeprowadzone szybkie cięcie kosztów, zamkniecie nierentownych klubów fitness na stałe, szybka odbudowa biznesu w trakcie miesięcy letnich). Benefit Systems w tym okresie zdołał wygenerować dodanie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, co pozwoliło wyraźnie zredukować dług.

“Oceniamy więc, że w bieżącym sezonie spółka powinna relatywnie szybko odbudować bazę użytkowników kart sportowych i kontynuować rozwój zagraniczny, a kolejne fale pandemii COVID-19 nie powinny mieć już tak dużego wpływu na rynek fitness. Obecne poziomy kursu, po jego korekcie związanej ze sprzedażą akcji własnych, oceniamy jako atrakcyjne w długim terminie” - dodają analitycy.

5. Budimex

Budowlana spółka znacznie poprawiła zyski w I półroczu, a analitycy BM BNP Paribas zwracają uwagę na poprawę rentowności w segmencie budowlanym oraz serwisowym. Druga połowa roku powinna ich zdaniem przynieść większy przerób (przesunięcie kontraktów w formule PiB) przy co najmniej utrzymaniu marży. Budimex nie odczuwa też na razie wzrostu cen surowców oraz istotnej presji na płace, a jego portfel zleceń to prawie 13 mld zł. Eksperci biura jako właściwy kierunek w długim terminie oceniają ekspansję zagraniczną oraz aktywność w segmencie OZE.

6. JSW

Specjaliści z BM BNP Paribas oczekują, że po słabych wynikach za pierwsze półrocze, sytuacja spółki w drugiej połowie roku ulegnie diametralnej zmianie. Obserwowane w ostatnich miesiącach silne zwyżki cen węgla koksującego i koksu oraz oczekiwana przez zarząd poprawa wolumenów wydobycia powinny przełożyć się na skokową poprawę wyników (rynkowe oczekiwania wskazują na wypracowanie nawet 1,0 mld zł EBITDA w III kwartale względem 152 mln zł w II kwartale), a przez to sytuacji bilansowej. Dzięki temu spółka będzie mogła odbudować bufor gotówki prawie całkowicie zużyty w ostatnich dwóch latach.

“Ponadto zwracamy uwagę na uruchomienie na przełomie 2021 i 2022 r. wydobycia z nowej kopalni Bzie oraz restrukturyzacji (przeniesienia do SRK do 31 października) kopalni Jastrzębie III, co powinno pozwolić na poprawę efektywności JSW” - dodają analitycy.

7. Grupa Kęty

Wyniki grupy za II kwartał po raz kolejny przebiły konsensus rynkowy. Po pierwszej podwyżce prognozy rocznej po wynikach za I kwartał, spółka ponownie podniosła oczekiwania pod koniec lipca. Nowy plan przychodów to 4,28 mld zł, a więc o 7 proc. więcej niż w prognozie, przedstawionej w kwietniu. EBITDA ma wynieść 774 mln zł (+11,5 proc.), a zysk netto 490 mln zł (+13 proc.). Zarząd poinformował również, że w III kwartale utrzymywała się dobra koniunktura na rynku i wysoki popytu na produkty grupy. Dodatkowym wsparciem dla postrzegania akcji może być nadchodzący termin przeglądu opcji strategicznych odnośnie segmentu opakowań giętkich, uważają analitycy.

8. Pekabex

Argument za inwestycją w akcje spółki to zdaniem analityków BM BNP Paibas rekordowy portfel zleceń, strukturalny wzrost użycia prefabrykatów i funkcjonowanie w branżach bardziej odpornych na potencjalne spowolnienie inwestycji (logistyka, mieszkania).

“Pozytywnie oceniamy perspektywy spółki z uwagi na sprzyjające trendy rynkowe, wysoki portfel zleceń oraz mocny bilans, który pozwala na regularne wypłaty dywidendy” - podkreślają specjaliści.

9. Selvita

Eksperci biura pozytywnie oceniamy długoterminowe perspektywy wzrostu wyników po połączeniu z Fideltą, a ponadto uważają że ograniczenie obostrzeń pandemicznych pozytywnie wpływać będzie na „odblokowanie” się rynku CRO pod względem nowych zamówień.

10. Wielton

Bardzo dobra sytuacja w branży transportowej przekłada się na silny popyt umożliwiający podwyżki cen, które równoważą rosnące koszty. Dzięki temu mozna zdaniem analityków oczekiwać wyraźnej poprawy rezultatów w 2021 r., a dobrym zwiastunem są wyniki za I kwartał, kiedy spółka wypracowała wysoką (6,9-procentową) marżę EBITDA, a zarząd podtrzymał oczekiwania na ten rok (7,0 proc. marży EBITDA, wzrost wolumenów sprzedanych sztuk z 15 tys. w 2020 do 20 tys. w 2021).

Stopa zwrotu w sierpniu z portfela BM BNP Paribas

spółkastopa zwrotu w proc.
AB5,8
Auto Partner6,1
Artifex Mundi–2,6
Benefit Systems–5,9
Budimex1,4
Mo-Bruk3,1
Kęty–4,5
Pekabex1,5
Selvita–6,5
Wielton8,7
WIG4,9

Źródło: Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane