20 najchętniej odwiedzanych miast świata

opublikowano: 27-05-2013, 15:17

Nie ma wśród nich Warszawy. Nasza stolica nie wcisnęła się nawet do 10 najpopularniejszych miast Europy. Pociechą może być tylko to, że nie ma tu też Berlina. Ale jest Praga...

Udział w zwycięstwie tegorocznego laureata Mastercard Global Destination Cities Index mają również Polacy. Na czele rankingu najpopularniejszych miast świata wśród turystów i biznesmenów znalazł się Bangkok, do którego nasi rodacy tłumnie ruszyli na przełomie ubiegłego i bieżącego roku, skuszeni promocjami w Quatar Airways. Stolicę Tajlandii odwiedziło w tym roku prawie 16 mln zagranicznych turystów. Bangkok o włos wygrał z Londynem (różnica wynosi ledwie 200 tys. osób) i zostawił w pustym polu Paryż. Miasto miłości (mam na myśli Paryż nie Bangkok) od trzech lat traci na popularności. W 2013 r. po raz pierwszy od 2010 r. stolicę Francji odwiedziło mniej osób niż rok wcześniej (spadek o 0,7 proc).

 

Na fali wznoszącej jest Bangkok, który w tym roku odwiedziło o 9,8 proc. więcej turystów niż rok wcześniej. To najwyższa dynamika w grupie top5. Nowy Jork odnotował 5-procentowy wzrost odwiedzin, Singapur 3,8-procentowy (pierwszy od czterech lat jednocyfrowy przyrost), Londyn lekko odbił do 3,3 proc.

Tajlandia ściąga turystów i pieniądze, co nie zawsze idzie w parze. Bangkok znalazł się w pierwszej czwórce miast, w których turyści zostawili najwięcej dolarów. Pierwszy jest Nowy Jork z zarobkami 18,6 mld dolarów, przed Londynem i Paryżem. Bangkok wzbogacił się o 14,3 mld USD i, podobnie, jak w przypadku napływu turystów, notuje najwyższe dynamiki napływu pieniędzy – 11,4 proc. Żadne inne miasto nie miało dwucyfrowej dynamiki, a Paryż znowu jest pod kreską, ale spadek dochodów o 0,7 proc. jest i tak znacznie mniejszy niż w 2012 r., kiedy wyniósł -9,2 proc.


Na 132 miasta przebadanych na potrzeby Cities Indexu przez Mastercarda znalazły się 42 miasta azjatyckie. Na liście jest też nasza Warszawa, która jednak nie tylko nie zmieściła się w grupie top20, ale nie ma jej również w grupie 10 najpopularniejszych miast Europy.

Na pociechę można tylko dodać, że z naszego regionu do top10 weszła tylko Praga. Nie ma natomiast Berlina. Z drugiej jednak strony, może on poszczycić się tym, że pod względem siatki połączeń lotniczych (liczba połączeń z innymi miastami oraz liczba podróżnych) rozwija się najszybciej w Europie Zachodniej. Berlin zajął pod tym względem jednak dopiero 17 lokatę. Na pierwszym miejscu Mastercard sklasyfikował Stambuł, na drugim Dubai, na trzecim Singapur, dalej Seul, Bangkok, Kuala Lumpur, Hong Kong, Moskwę, Taipei i Shanghai. Indeks Air Travel Connectivity pokazuje zdaniem Mastercarda przyszłe kierunki ruchu turystycznego na świecie.
Również w tym indeksie nie ma Warszawy.

Zobacz profil facebookowy bloga https://www.facebook.com/twarogofinansach?ref=hl

 

Poniżej pierwsza trójka najchętniej odwiedzanych miast i top3 najlepiej zarabiających miejscowości w regionach
Europa
Liczba odwiedzających
Londyn (15,96 mln), Paryż (13,9 mln), Stambuł (10,4 mln)
Przychody z turystyki
Londyn (16,3 mld USD), Paryż (14,6 mld USD), Barcelona 8,9 mld USD)

Azja
Liczba odwiedzających
Bangkok (15,98 mln), Singapur (11,7 mln), Kuala Lumpur (9,2 mln)
Przychody z turystyki
Bangkok (14,3 mld USD), Singapur (13,5 mld USD),  Tokio (12,7 mld USD),

Ameryka Południowa
Liczba odwiedzających
Meksyk (3,1 mln), Buenos Aires (2,6 ,mln), San Paulo (2,4 mln)
Przychody z turystyki
San Paulo (2,9 mld USD), Buenos Aires (2,7 mld USD), Mexico City  (2,2 mld USD)

Bliski Wschód i Afryka
Liczba odwiedzających
Dubaj (9,9 ,mln), Riyadh (5 mln), Johanesburg (2,5 mln)
Przychody z turystyki
Dubaj (10,4 mld USD), Riyadh (3,4 mld USD), Bejrut (2,8 mld USD)

Ameryka Północna
Liczba odwiedzających
Nowy Jork (11,5 mln), Los Angeles (4,8 mln), Miami (3,9 mln)
Przychody z turystyki
Nowy Jork (18,6 mld USD), Los Angeles (7,8 mld USD), Vancouver (6,5 mld USD)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: eugeniusz twaróg

Polecane