Czytasz dzięki

21 krajów UE zaoferowało już pomoc dla USA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2005, 14:16

Wzrasta liczba państw Unii Europejskiej oferujących pomoc Stanom Zjednoczonym, dotkniętym huraganem Katrina. Jak poinformowała we wtorek Komisja Europejska, oferty pomocy złożyło już 21 członków UE.

Wzrasta liczba państw Unii Europejskiej oferujących pomoc Stanom Zjednoczonym, dotkniętym huraganem Katrina. Jak poinformowała we wtorek Komisja Europejska, oferty pomocy złożyło już 21 członków UE.

    Konkretnej pomocy nie zaoferowały jeszcze tylko Polska, Portugalia, Estonia i Cypr.

     Jak poinformowano podczas wtorkowego briefingu w Komisji Europejskiej, w rejonach USA dotkniętych kataklizmem są już zespoły ekspertów z siedmiu krajów UE, m.in. Austrii i Belgii. Do USA dotarły też pierwsze transporty z pomocą, głównie z żywnością z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji.

     To odpowiedź na prośbę skierowaną w niedzielę przez USA do przedstawicielstwa UE w Waszyngtonie oraz do Wielkiej Brytanii sprawującej obecnie przewodnictwo w Unii.  Kraje UE zaproponowały wysłanie na miejsce tragedii m.in. ekspertów medycznych, a także specjalistycznych zespołów ratowniczych i poszukiwawczych, w tym nurków. Wielka Brytania zaoferowała też pomoc w zakresie inżynierii morskiej, a także specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

    Oferta obejmuje również środki pierwszej pomocy, środki czystości, substancje chemiczne i rośliny do oczyszczania wody, leki, pompy, namioty, łóżka polowe, generatory, koce, żywność i śmigłowce.

     Jak poinformowała we wtorek Komisja Europejska,  pomoc Stanom Zjednoczonym przesyłana jest w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Cywilnej. Jej koszty pokrywają kraje, które ją zaoferowały.

     Podczas wtorkowego briefingu przedstawiciele Komisji Europejskiej zapewnili, że jest ona w stałym kontakcie ze Stanami Zjednoczonymi. W najbliższym czasie ma też zostać wyznaczony unijny koordynator ds. pomocy dla USA, który pojedzie na miejsce tragedii i oceni, w jaki sposób jeszcze kraje UE mogą wspomóc rejony dotknięte huraganem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane