250 mln zł na komercjalizację badań

opublikowano: 20-05-2016, 15:44

Ośrodki badawcze otrzymają w sumie 250 mln zł na utrzymanie infrastruktury badawczej i wprowadzenie na rynek efektów prac badawczo-rozwojowych.

Do tego konkursu wystarczyło się zgłosić i dobrze przygotować aplikację. Na 16 uczelni zgłoszonych do drugiej edycji Pandy, 16 otrzymało dofinansowanie. Pieniądze przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju mają pomóc w utrzymaniu infrastruktury badawczej. Będą wypłacane w ciągu najbliższych pięciu lat.  

– Komercjalizacja badań powinna stać się standardem, a nie wyjątkiem od reguły. Dlatego wierzę, że przyznane w konkursie pieniądze zachęcą ośrodki badawcze do ściślejszej współpracy z przemysłem, a naukowców do wprowadzania wyników swoich prac na rynek – zaznacza Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 

Na liście beneficjentów konkursu znalazły się m.in.: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Politechnika Warszawska, Wrocławskie Centrum Badań EIT+. 

– Mamy w Polsce sprzęt i laboratoria światowej klasy, których nierzadko zazdroszczą nam badacze z krajów „starej” Europy. Tego skoku jakościowego udało się dokonać dzięki funduszom unijnym. Teraz czas na wykorzystanie laboratoriów do realizacji ambitnych projektów badawczo-rozwojowych służących gospodarce. Przyznane w konkursie pieniądze przeznaczone są na utrzymanie już istniejącej infrastruktury, ale co najważniejsze - dodatkową premię otrzymają te podmioty, które najskuteczniej współpracują z przedsiębiorcami i komercjalizują wyniki prac B+R – mówi Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 250 mln zł na komercjalizację badań