Na podcast zaprasza BNP

Praca na emeryturze [PODCAST]

opublikowano: 04-11-2022, 06:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czy opłaca się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, jak jest z pracą dla starszych osób, czy to dobre dla zdrowia, a także jak odkładać na emeryturę.

Pewnie większości słuchaczy jeszcze do emerytury daleko, mnie też, ale chciałam zrobić ten podcast już od dawna. Kiedyś, po rozmowie z emerytowanym menedżerem, który mówił, że odejść z pracy należy dopiero wtedy, kiedy się ma dokładne plany na resztę życia. Potem znowu, gdy przeczytałam książkę Marty Zaraski “Tajemnice długowieczności”, gdzie jest bardzo fajny rozdział o Japonii i ikigai, trudno przetłumaczalnym słowie, które oznacza sens życia, uszczęśliwianie innych, pomaganie innym. Japończycy słyną z długowieczności, a 49 proc. Japończyków w wieku 65 lat nadal jest czynnych zawodowo. Niedawno moja mama, która ma prawie 67 lat, odeszła na emeryturę. I jakoś ten emerytalny temat mnie pociągał, zapraszam do posłuchania, co z tego wyszło.

Polska z wiekiem emerytalnym kobiet na poziomie 60 i mężczyzn na poziomie 65 lat wypada dość orientalnie. Taki sam wiek emerytalny jest w Albanii, niższy (63 i 58) na Białorusi, w Mołdawii (62 i 57), na Słowacji (62), w Ukrainie (62 i 60). W Polsce mamy ok. 6 mln emerytów, a średnia emerytura to 2,5 tys. zł. Czy warto pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego? O tym mówi Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak jest z pracą dla menedżerów w starszym wieku? Dużo na ten temat wie Agnieszka Kulikowska, członkini zarządu w Michael Page, jednej z największych firm rekrutacyjnych i starsza partnerka w Page Executive, które zajmuje się rekrutacją najwyższej kadry zarządzającej.

Czy emeryci chcą pracować i jakimi są pracownikami? Sprawdźmy. Warszawa realizuje program Dobry pracownik nie ma wieku. Jak ten program się udał opowie Grzegorz Wolff, zastępca dyrektora Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Czy faktycznie można pracować tak długo? W końcu skądś się ten wiek emerytalny bierze, prawda? Może w okolicach 70 powoli zaczyna nam brakować zdrowia i zamiast do pracy trzeba chodzić po lekarzach? Jest kilka miejsc, w których się dba o długie życie w dobrym zdrowiu. Jednym z nich jest Longevity Center Europe, którego założycielką i prezeską jest Joanna Bensz.

Pamiętacie, jak się zmieniał system emerytalny? Reformę z 1999 r. Otwarte Fundusze Emerytalne, na które szło 7,3 proc., ale potem w 2011 r. składkę obniżono, a w 2014 r. rząd zabrał z OFE 51,5 proc. aktywów, żeby obniżyć dług publiczny, OFE przestały być obowiązkowe, w końcu w zeszłym roku zniknęły.

A wiek emerytalny: w 2013 r. podwyższono go z 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn do 67 lat dla obu płci, miał być osiągnięty stopniowo, dla kobiet dopiero w 2040 r. I nieszczęsny 2017 r., kiedy wiek emerytalny ponownie obniżono do 60 i 65 lat.

Pracownicze Plany Kapitałowe – miały funkcjonować już po reformie z 1999 r. jako Pracownicze Programy Emerytalne, 20 lat później wprowadzono PPK, z automatycznym zapisem, wspólnymi wpłatami od pracodawców i pracowników.

Trochę się działo. A teraz nadal emeryci z Europy Zachodniej podróżują po świecie, a polskim często brakuje na leki. Rozmawiamy więc o oszczędzaniu na emeryturę. Moim gościem jest Izabela Sajdak, Zarządzająca Funduszami w BNP Paribas TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane