3 scenariusze na Grexit

WST, eFXnews
opublikowano: 23-05-2012, 07:14

Grecy przygotowują się do nowych wyborów parlamentarnych, które mają odbyć się 17 czerwca, a tymczasem uczestnicy rynku coraz mocniej obawiają, że wyniki polityczne prawdopodobnie tylko przyspieszą wyjście Grecji ze strefy euro.

Stratedzy rynku forex nakreślają kolejne scenariusze możliwego Grexitu, dorzucając coraz to nowe rozwiązania. Ostatni taki scenariusz pojawił się we wtorek i jest autorstwa specjalistów z banku Citi.

Po pierwsze: Jeśli silnej zaporze finansowej strefy euro towarzyszyć będzie uporządkowane wyjście Grecji z Eurolandu, notowania EUR/USD spadną do poziomu 1,20 a indeks strachu (VIX) skoczy do 35 pkt (obecnie wynosi ok. 22,5 pkt.).

Po drugie: Jeżeli silna zapora Eurolandu  zostanie przyznana po Grexit’cie, a krajowi jakoś uda się w sposób uporządkowany zbankrutować, notowania EUR/USD spadnie do poziomu 1,13, zaś VIX podskoczy do 45 pkt.

I po trzecie: Jeśli nieuporządkowany Grexit doprowadzi do ogromnej zmienności i nieprzewidywalności rynków, kurs EUR/USD zejdzie do najniższego poziomu od 2002 r. (1,01) zaś indeks strachu skoczy aż do 80 pkt.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, eFXnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 3 scenariusze na Grexit