330 mln EUR na Polskę

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 12-12-2005, 00:00

Fundusz myśli o dalszych zakupach w naszym kraju. Ponownie w branży operatorów kablowych?

Mid Europa Partners, fundusz private equity inwestujący w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, może przeznaczyć 650 mln EUR na kupno aktywów w naszym regionie.

— Na Polskę przeznaczyliśmy około połowy docelowych wydatków na region, co oznacza, że na akwizycje możemy wydać do 330 mln EUR — mówi Matthew Strassberg, dyrektor Mid Europa Partners.

Fundusz specjalizuje się w dużych transakcjach, dlatego można się spodziewać, że tę kwotę przeznaczy na kupno jednej lub dwóch firm. Deklaruje, że zwykle inwestuje 25-100 mln EUR w firmy, których wartość waha się pomiędzy 0,1 a 1 mld EUR.

— Nie specjalizujemy się w żadnych konkretnych sektorach. Jesteśmy zainteresowani inwestycjami w duże, dobrze zarządzane firmy, z pozytywnym cash flow. Do transakcji może dojść już w przyszłym roku — twierdzi Matthew Strassberg.

Fundusz może być szczególnie zainteresowany rynkiem telewizji kablowych po tym, jak kupił w ubiegłym tygodniu za 1,6 mld zł udziały w Aster City, jednym z największych operatorów kablowych w Polsce. To największa transakcja od 1999 r., gdy holenderski UPC przejął sieć kablową PTK i Wizję TV za 1,15 mld USD.

— Uważamy Aster City za atrakcyjną platformę konsolidacji. Sądzimy, że w ciągu pięciu lat rynek przejdzie przez falę przejęć i chcemy w tym procesie wziąć udział. Będziemy oceniać operatorów działających na tym rynku — mówi Matthew Strassberg.

Podobne plany ma zarząd Aster City, który odegrał dużą rolę w przejęciu operatora kablowego od funduszu Hicks Muse Tate & Furst. Dokonana w ubiegłym tygodniu transakcja da zarządowi stosunkowo duże, choć mniejszościowe udziały, w firmie.

— Nasz główny krótkoterminowy cel to rozwój usługi triple play, połączenia telewizji kablowej, telefonu i internetu oraz telewizji cyfrowej w trzech miastach, w których już jesteśmy. Później, jak każdy operator, będziemy się rozglądać za możliwością większej lub mniejszej konsolidacji — mówi Janusz Arciszewski, prezes Aster City.

Przedstawiciele branży twierdzą, że konsolidacja rynku jest tylko kwestią czasu.

— Wszyscy operatorzy kablowi stoją przed wyzwaniami związanymi z rosnącą konkurencją ze strony operatorów satelitarnych, Telekomunikacji Polskiej, a wkrótce również ze strony naziemnych multipleksów cyfrowych. Niezbędne są znaczące nakłady na modernizację sieci, upowszechnienie potrójnej usługi i wprowadzenie oferty cyfrowej. To oznacza konieczność uzyskania efektu skali, a więc łączenia się w silniejsze podmioty — mówi Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 330 mln EUR na Polskę