3,5 mld zł w akcje 31 debiutantów

Paulina Sztajnert
14-01-2005, 00:00

Największym wzięciem cieszyły się akcje PKO BP, GTC oraz Ivaxu. Sporo można było zarobić na Inter Carsie i Ceramice Nowej Gali.

Duszące się od dłuższego czasu z powodu braku możliwości inwestycyjnych otwarte fundusze emerytalne (OFE) w zeszłym roku wreszcie nie mogły narzekać na brak ofert. Z publikowanych wczoraj raz do roku całościowych struktur portfeli OFE wynika, że w 2004 r. niemal w pełni wykorzystały inwestycyjne możliwości, jakie zaoferował rynek pierwotny. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na warszawskim parkiecie zadebiutowało aż 36 spółek. Niemal wszystkie oferty zainteresowały zarządzających funduszami emerytalnymi. W ciągu roku to się jednak zmieniało. Na koniec grudnia w portfelach poszczególnych OFE znajdowały się akcje od 6 do 18 debiutantów.

Co się udało…

W 31 nowych spółkach OFE ulokowały łącznie 3,43 mld zł (dane bez OFE Credit Suisse). Dwie trzecie tej kwoty przypadły na ubiegłoroczną gwiazdę debiutantów — PKO BP, czyli spółkę, o której się mówi, że w portfelu trzeba ją po prostu mieć. W bankowym detaliście zarządzający ulokowali 2,24 mld zł. Drugie miejsce zajęła spółka Globe Trade Centre, zajmująca się projektami deweloperskimi. W jej akcjach ulokowano 424,9 mln zł przyszłych emerytów. Na te papiery znalazło się aż dziesięciu chętnych. Ostatnie miejsce na podium zajął farmaceutyczny Ivax. Sześć funduszy zainwestowało w niego 126,32 mln zł.

Lista jest jednak dłuższa. Uwagę ponad połowy funduszy zwróciły także: Comp Rzeszów, Dwory, Inter Cars, JC Auto i Techmex. Brawa dla zarządzających należą się szczególnie za wejście w Inter Cars, dystrybutora części motoryzacyjnych. Do końca 2004 r. spółka pozwoliła zarobić ponad 78 proc. Kolejnym beniaminkiem o najwyższej stopie zwrotu była Ceramika Nowa Gala. Stopa zwrotu na koniec grudnia wyniosła 50 proc. Taką inwestycją może pochwalić się jedynie pięć funduszy: AIG, Bankowy, Ergo Hestia, Pocztylion i Sampo.

…a co nie

Nie wszystkie inwestycje funduszy okazały się jednak tak trafione. Największe spustoszenie w portfelach OFE przyniosły Artman i Hygienika. Od dnia debiutu do końca roku spółki straciły ponad 52 proc. Nieszczęśliwcami, którzy posiadali te walory, są odpowiednio OFE: CU i PZU oraz Bankowy i Pekao.

Nie wszyscy ubiegłoroczni debiutanci znaleźli chętnych wśród zarządzających OFE. Funduszy nie zainteresowały akcje pięciu beniaminków: Betacomu, BMP, Capital Partners, Eurofaktora i SM Media. Trzy uniki były strzałem w dziesiątkę. Od dnia debiutu do końca 2004 r. SM Media przyniosły stratę wysokości 66 proc. Niemal 50 proc. można było stracić na Betacomie i ponad 20 proc. na BMP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 3,5 mld zł w akcje 31 debiutantów