400 mln zł na agendy badawcze

opublikowano: 31-05-2016, 22:00

Jak zwiększyć przepływ wiedzy z uczelni na rynek? Ułatwić mają to Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedstawiło nowy instrument integrujący dwa światy — w Polsce nadal rzadko ze sobą współpracujące — naukę i biznes. Mowa o Regionalnych Agendach Naukowo-Badawczych (RANB), czyli konsorcjach naukowo- -przemysłowych, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie innowacyjnych projektów. Budżet tego instrumentu wynosi 400 mln zł, z czego większość trafi do regionów słabiej rozwiniętych.

Pieniądze mają pomóc w realizacji innowacyjnych projektów z dziedzin takich jak energetyka, turystyka medyczna, przemysł włókienniczy oraz innych, wpisanych na listy regionalnych inteligentnych specjalizacji. — Tematyka projektów w ramach RANB jest bardzo szeroka — od biogospodarki, przez turystykę, po sektory kreatywne, jak multimedia.

Każdy region będzie miał swoje preferowane specjalizacje, np. region dolnośląski postawi zapewne na kompetencje związane z wytwarzaniem i przetwórstwem miedzi i srebra — wyjaśnia prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR. O pieniądze mogą się starać konsorcja realizujące badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe, planujące wdrożenie nowych konceptów na rynek. Dofinansowane zostaną projekty o wartości kosztów kwalifikowanych od 1 do 8 mln zł.

Nabór zostanie uruchomiony 30 czerwca 2016 r. Wnioski będzie można składać do 29 lipca 2016 r. Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) — działanie 4.1.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu