5 lat strat na lokatach. I to nie koniec

opublikowano: 24-07-2019, 10:42

Polacy trzymają 301 mld zł na lokatach terminowych. Większość z nich przynosi realną stratę od 2015 r. i wiele wskazuje na to, że podobnie będzie przynajmniej do grudnia 2020 r.

- Wszystko dlatego, że od naliczonych odsetek najpierw trzeba odjąć podatek, a przez cały czas siłę nabywczą oszczędności uszczupla inflacja. Ta ostatnia na niekorzyść posiadaczy lokat i rachunków bankowych w ostatnich miesiącach wyraźnie przyspieszyła - tłumaczy Bartosz Turek, analityk HRE Investments, z którego szacunków wynika, że już lokaty zakładane w grudniu 2015 r. skazane były na to, że nie dadzą realnie zarobić.

Te zakładane w czerwcu 2018 r. na rok miały średnie oprocentowanie w wysokości 1,75 proc. Tymczasem w czerwcu tego roku inflacja wyniosła 2,6 proc. w ujęciu rocznym.

- Statystycznie rzecz ujmując za pieniądze znajdujące się w banku posiadacz lokaty mógłby dziś kupić mniej rzeczy niż w momencie zakładania lokaty - dodaje Bartosz Turek, który zaznacza, że kontrakty terminowe na stopy procentowe oraz projekcja inflacji przygotowana przez bank centralny pokazują, że podobnie będzie w przypadku lokat zakładanych przynajmniej do grudnia 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu