50 mln zł poszło z dymem

  • Emil Szweda
opublikowano: 22-10-2012, 00:00

Nie wszystkim spadek WIBOR jest na rękę.

W przypadku obligacji notowanych na Catalyst spadek stawki tylko z zeszłego tygodnia oznacza odsetki niższe o co najmniej 50 mln zł w skali roku. Wszystko dlatego, że zdecydowana większość obligacji notowanych na Catalyst ma kupon zmienny, uzależniony właśnie od wysokości stopy WIBOR (plus sztywna marża). Jednak co ciekawe, dynamiczny w ostatnich miesiącach spadek WIBOR nie odbija się jeszcze na średnim oprocentowaniu obligacji korporacyjnych. To dlatego, że aktualizacja oprocentowania obligacji następuje nie w miarę zmian stóp WIBOR, ale w określonych z góry okresach odsetkowych (co sześć lub co trzy miesiące). Zatem obecnie średnie oprocentowanie obligacji o zmiennym kuponie pokazuje skutki wiosennych decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżkach stóp procentowych i wynosi obecnie 10,41 proc. Średnia jest wyższa o 29 pkt bazowych niż trzy miesiące temu, gdy WIBOR był o 35 pkt wyżej niż obecnie.

Wniosek z tego taki, że — o ile stopa WIBOR utrzyma się na obecnym lub niższym poziomie — w ciągu najbliższych miesięcy średnie oprocentowanie obligacji o zmiennym kuponie spadnie ponownie w okolice 10 proc. Co ciekawe, średnie oprocentowanie obligacji o stałym oprocentowaniu jest wyższe i wynosi 11,32 proc. Jednak na Catalyst niełatwo wybrać papiery o stałym kuponie, bo choć reprezentowane są w liczbie 43 serii, to dotyczą albo emisji do 5 mln zł, albo deweloperów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu