7 mln Chińczyków nie latało i jeździło przez długi

Marek Druś, ft.com
aktualizacja: 15-02-2017, 17:16

Chiński Sąd Najwyższy ujawnił, że przez ostatnie cztery lata prawie 7 mln obywateli tego kraju zostało ukaranych zakazem korzystania z linii lotniczych i szybkich kolei za niespłacanie długów, informuje The Financial Times.

Władze Chin tłumaczą, że zakaz jest pierwszym elementem budowy systemu ogólnokrajowego „kredytu socjalnego”, który pozwoli na ocenę każdego obywatela dzięki zebranym danym o jego ewentualnych wykroczeniach finansowych, prawnych i społecznych. Przedstawiciel Sądu Najwyższego ujawnił, że ma on podpisane porozumienia z 44 instytucjami, w tym największymi bankami, w sprawie ograniczania możliwości działania osób zdyskredytowanych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

„Czarna lista” długoterminowych dłużników działa od 2013 roku. Znajduje się na niej 6,73 mln osób, które mają zakaz latania samolotami i jazdy superszybkimi pociągami. Numery ich dowodów osobistych są w systemie i nie mogą oni z tego powodu kupić biletów czy wynająć pokoju hotelowego.

Każdy może sprawdzić zawartość listy na stronie internetowej Sądu Najwyższego wpisując numer dowodu osobistego oraz imię i nazwisko sprawdzanej osoby. Znaleźli się na niej nie tylko Chińczycy, którzy nie spłacają długów, ale również tacy, których przyłapano na kłamstwie w sądzie, ukrywali przed władzami aktywa oraz sprawcy innych przestępstw.  
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / 7 mln Chińczyków nie latało i jeździło przez długi