7 zł więcej na dietę, 600 zł na hotel

opublikowano: 16-05-2012, 00:00

Należności za podróże służbowe mają wzrosnąć. Może od września, może od stycznia…

Po dwóch latach pracy nad nowymi przepisami dotyczącymi rozliczania podróży służbowych nadal nie wiadomo, jakie rozwiązania zostaną przyjęte ostatecznie i od kiedy zaczną obowiązywać. Jak dowiedział się „Puls Biznesu”, w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) obecnie trwają końcowe prace nad projektem rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Jest to już trzecia wersja projektu — z 11 stycznia 2012 r.

Pierwszą przesłano do uzgodnień i opinii partnerów społecznych w maju 2010 r., drugą w maju 2011 r. Trzecią wersję projektu skierowano do uzgodnień zewnętrznych 16 stycznia 2012 r. Jak się teraz dowiedzieliśmy, nadesłane uwagi są analizowane, w tym również dotyczące przesunięcia daty wejścia w życie projektowanych rozwiązań. Projekt rozporządzenia zakłada, że miałoby ono obowiązywać już za kilka miesięcy, bo od 1 września. Minister gospodarki proponuje datę 1 stycznia 2013 r., za wydłużeniem vacatio legis jest także szef resortu spraw wewnętrznych. Opiniowane przepisy wraz z zestawieniem uwag będą po korektach wynikających z konsultacji przedmiotem międzyresortowej konferencji uzgodnieniowej — poinformowano w Biurze Prasowym MPiPS.

Projektowane rozporządzenie ma być nowym aktem dotyczącym należności za podróże odbywane przez pracowników sfery budżetowej i ma objąć zarówno delegacje krajowe, jak i zagraniczne. Obecnie regulują je osobne rozporządzenia. Istotna zmiana przewidziana w projekcie zapowiada przede wszystkim podwyżkę diet. W przypadku podróży na obszarze kraju mają wzrosnąć z 23 zł do 30 zł za dzień. Jak uzasadnia resort pracy, stawki nie były zmieniane od kilku lat i należy je urealnić. Proponowana wysokość nie satysfakcjonuje jednak w pełni związków zawodowych. W trakcie zeszłorocznych konsultacji OPZZ wniosło o podniesienie diety do 46 zł, a Solidarność o przywrócenie zasady jej waloryzacji sprzed 2005 r., czyli odpowiadającej wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych. Niechętnie natomiast do proponowanej podwyżki podchodzi resort spraw wewnętrznych. Jak zauważa, diety wzrosną aż o 30 proc., przy czym automatycznie pociągną za sobą wzrost innych należności ustalanych od kwoty diety, jak np. ryczałtu za nocleg (150 proc. diety, czyli skok z 34,50 zł obecnie do 45 zł po zmianach). Dlatego m.in. postuluje późniejsze wprowadzenie zmian, z końcem 2012 r. może zabraknąć pieniędzy na delegacje. Minister gospodarki podobnie argumentuje przesunięcie wejścia w życie nowych regulacji. Minister finansów z kolei zwraca uwagę na wysoki jak na polskie standardy proponowany limit zwrotu wydatków za nocleg w hotelu, czyli 600 zł. Szef MF uważa, że pracodawcy powinni móc sami ustalać niższe granice.

— 600 zł to nie jest mało. Średnio nocleg służbowy w Polsce kosztuje ok. 260 zł — mówi Grzegorz Asman, koordynator programu Business Travel Cards, który obejmuje zniżkowe noclegi biznesowe w 150 polskich hotelach.

Jak wyjaśnia, pracodawcy starają się obniżać koszty noclegów, duże firmy negocjują ceny, korzystają z programów rabatowych lub rezerwacji internetowych.

Koszty działalności

Diety za podróże służbowe osób prowadzących działalność gospodarczą i z nimi współpracujących do wysokości określonej w przepisach ministra pracy są dla nich kosztem uzyskania przychodów — przypomina resort pracy. Jak wskazuje, z tych względów przedsiębiorcy oczekują podwyżki stawek. Z drugiej strony oznaczają one, że pracodawcy spoza budżetówki, którzy mogą ustalać diety dla pracowników według własnego uznania, nie mogą jednak przyjmować wartości niższych od określonych dla sfery budżetowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu