Czytasz dzięki

950 mln zł kar dla miast

opublikowano: 13-10-2019, 22:00

Efekty komunalnych systemów gospodarki odpadami w 16 stolicach województw są marne — wynika z analizy Towarzystwa na rzecz Ziemi (TnZ).

Nic nie wskazuje na to, żeby w 2020 r. największe polskie miasta osiągnęły wymagany przez polskie i unijne przepisy poziom recyklingu (50 proc.).

— Nowa ustawa o czystości i porządku w gminach zmienia sposób liczenia wskaźnika poziomu recyklingu, który dotychczas był bardzo swobodny. Policzyliśmy zatem, jak wygląda poziom recyklingu w 16 miastach wojewódzkich zgodnie z nową definicją wskaźnika — mówi Paweł Głuszyński z TnZ.

Zgodnie z nowym standardem liczenia poziomów odzysku surowców wtórnych tylko Gdańsk zbliża się do wymaganego poziomu — ze wskaźnikiem recyklingu wynoszącym 44,8 proc. Tym samorządom, którym nie uda się dobić do wymaganego poziomu, grożą kary.

— W sumie szacowana przez nas wysokość kar, które prawdopodobnie zapłacą wszystkie stolice województw w 2020 r. oraz pozostałe gminy w Polsce, wyniesie 950 mln zł — mówi Paweł Głuszyński.

Rekordzistką będzie Warszawa, której grozi kara w wysokości 60,9 mln zł. TnZ przygotowuje również analizę poziomów recyklingu dla wszystkich gmin w Polsce, która będzie opublikowana prawdopodobnie pod koniec października. Ze wstępnych szacunków wynika, że pozostałym samorządom w Polsce grozi łącznie ponad 1 mld zł kar.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane