ABG ostrzy sobie zęby na Spin

Mariusz Zielke
opublikowano: 26-05-2006, 00:00

Po fuzji Asseco i Softbanku ma nastąpić kolejny ruch konsolidacyjny w grupie Prokomu. Tym razem z ABG i Spinem w roli głównej.

ABG Ster-Projekt jeszcze przed wakacjami ma przejąć inną giełdową spółkę informatyczą zależną od Prokomu — katowicki Spin. Według nieoficjalnych informacji „PB”, rozmowy na ten temat w grupie Prokomu (ma dominujące udziały w obu spółkach) są już na ukończeniu i wszystko wskazuje na to, że zakończą się powodzeniem. Nie udało nam się potwierdzić tej informacji ani u Michała Górskiego, szefa Spinu, ani Dariusza Brzeskiego, prezesa ABG. W obu spółkach o podobnym ruchu mówi się jednak coraz głośniej.

— Słyszałem o takich planach, ale nie wiem, czy dojdą do skutku — powiedział nam jeden z menedżerów w Spinie.

— W strategii spółki są przejęcia, planujemy różne akwizycje. Na tym etapie nie możemy jednak ujawnić szczegółów — usłyszeliśmy od informatora zbliżonego do ABG.

Według naszych informacji, spółką przejmującą ma być ABG Ster-Projekt, a Dariusz Brzeski powinien zachować pozycję szefa połączonych firm. Jeśli fuzja wypali, nowy podmiot będzie miał kapitalizację rzędu 700 mln zł i generował blisko 600 mln zł przychodów i grubo ponad 30 mln zł zysku netto. Pracę w obu grupach kapitałowych ma prawie 1,5 tys. osób.

Poszerzenie rynku

Dzięki połączeniu ABG, specjalizujący się w produkcji oprogramowania na zamówienie, zyska dostęp do kilku nowych sektorów: przemysłowego, zdrowia i energetycznego, w których wykazuje się obecnie Spin. Na razie głównymi odbiorcami pierwszej spółki są sektory publiczny i bankowo-finansowy (prawie 100 proc. oprogramowania spółki i ponad 70 proc. usług integracyjnych trafia do nich). ABG jest najbardziej znany z podwykonawczych kontraktów dla HP na dostawę i obsługę systemu IACS, odpowiadającego za realizację dopłat bezpośrednich przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Po przejęciu Ster-Projektu spółka realizuje kontrakty także dla NATO, szkół (dostawy pracowni internetowych) oraz poprzez DRQ dla sektora finansowego.

TP plus medycyna

Z kolei najważniejszym kontraktem Spinu było opracowanie systemu billingowego dla Telekomunikacji Polskiej (TP). System rozliczeń obsługuje wszystkich klientów telefonii stacjonarnej. Po przejęciu giełdowego Telmaksu Spin wszedł na GPW i rozwija usługi dla sektora energetycznego. Spółka liczy też na zlecenia na budowę centralnego Rejestru Usług Medycznych (obecnie obsługuje częściowo Narodowy Fundusz Zdrowia). Kontrakty związane z centralizacją rejestrów medycznych ocenia się na kilkaset milionów złotych (według niektórych szacunków, nawet na ponad 1 mld zł). Spin rywalizuje o te kontrakty głównie z Computerlandem.

Ważniejszy dla GPW

Jeśli dojdzie do fuzji ABG ze Spinem, firma tej wielkości przyciągnie większą uwagę inwestorów. Obroty na akcjach Spinu były dotąd niewielkie, a jego kurs spadł od początku 2005 r. z ponad 50 zł do poniżej 40 zł. Z kolei ABG Ster-Projekt odzyskuje powoli zaufanie inwestorów po wpadkach Ster-Projektu. Dalszy los kursu analitycy uzależniają jednak od wypełnienia ambitnych planów przez zarząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu