Abris stawia na logistykę

opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Fundusz ma 500 mln EUR do zainwestowania w regionie. Szuka partnerów, którym oferuje co najmniej 30 mln EUR.

Po zainwestowaniu w kurierską Siódemkę czy też wynajmujący tabor kolejowy Cargounit, Abris Capital Partners szuka kolejnych okazji inwestycyjnych.

Wojciech Łukawski
Zobacz więcej

Wojciech Łukawski Marek Wiśniewski

— Mamy do wykorzystania w Polsce i w regionie 500 mln EUR na wsparcie rozwoju m.in. firm logistycznych. Nie chodzi nam jednak tylko o przedsiębiorstwa świadczące usługi transportowe czy zarządzające terminalami przeładunkowymi, ale także podmioty działające w branży okołologistycznej — mówi Wojciech Łukawski, partner w Abris Capital Partners.

Podaje przykład branży motoryzacyjnej. W kręgu jego zainteresowań są na przykład przedsiębiorstwa świadczące dostawy lub organizujące logistykę dla firm z tego, oraz innych sektorów gospodarki. Coraz częściej tego typu podmioty inwestują w centra serwisowe oraz konfekcjonowanie towarów dostarczanych klientom.

Ich projekty chętnie wesprze właśnie Abris. Problemy transportu kolejowego, spowodowane remontami i wyłączaniem odcinków linii z eksploatacji, wymuszają zmianę funkcjonowania firm logistycznych. Podobnie brak kierowców i samochodów oraz konieczność stosowania różnorodnych przepisów płacowych w drogowym transporcie międzynarodowym rodzą często konieczność inwestycji przez przedsiębiorstwa, które muszą przystosować się do nowych reguł gry. Także takie podmioty fundusz może wesprzeć finansowo.

— Nie szukamy start-upów, wybieramy firmy z doświadczeniem, mające ugruntowaną pozycję, ale potrzebujące kapitału na rozwój w zmieniającym się otoczeniu rynkowym oraz wsparcia merytorycznego i zarządczego. Minimalne planowane przez nas inwestycje w jeden podmiot prognozujemy na 30 mln EUR — podkreśla Wojciech Łukawski.

Zapewnia, że fundusz nawiązując współpracę z nowymi firmami pozostawia zarządzanie menedżerom lub właścicielom, którzy dotychczas je rozwijali.

— Inwestujemy w spółki, które powstały kilka czy kilkanaście lat temu, a ich założycielom nie wystarczy sukces, który już odnieśli na rynku. Liczymy, że przedsiębiorcy stojący za dotychczasowymi osiągnięciami przedstawią nam nowe propozycje i obszary rozwoju, a my te pomysły sfinansujemy — zapewnia Wojciech Łukawski.

OKIEM EKSPERTA

Nowe strategie

MICHAŁ BEIM, ekspert Instytutu Sobieskiego

Zmieniające się realia rynkowe motywują firmy z różnych sektorów gospodarki do szukania nowych rozwiązań logistycznych. Na przykład firma KIK opracowuje nową strategię europejskiej logistyki. Przedsiębiorcy mogą więc z pewnością potrzebować funduszy na rozwój w tej dziedzinie, zwłaszcza średniej wielkości firmy rozwijające działalność w segmencie intermodalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu