ACCOR: HOTELE ZA 500 MLN ZŁ

Kozmana Magdalena
09-02-1999, 00:00

ACCOR: HOTELE

ZA 500 MLN ZŁ

Francuska grupa zamierza wybudować sieć ponad 80 hoteli ekonomicznych

Francuski koncern Accor zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zainwestować w Polsce 500 mln zł. Firma planuje budowę sieci tzw. hoteli ekonomicznych — Ibis i Etap Hotel oraz rozbudowę sieci Novoteli. W ciągu dziesięciolecia powinno ich powstać ponad 80.

Grupa Accor jest obecna w Polsce od 1973 roku — podpisała wówczas umowę z Orbisem o franchisingu sześciu hoteli Novotel. Obecnie spółka Accor Polska, działająca formalnie od 1 grudnia 1998 r., zamierza otworzyć własną sieć placówek.

Dwie, trzy gwiazdki

Accor zamierza stworzyć sieć hoteli ekonomicznych pod nazwą Ibis i Etap Hotel. Na Zachodzie hotele tego typu klasyfikowane są zazwczaj jako jedno-dwugwiazdkowe. W Polsce będą one dwu-trzygwiazdkowe.

Za spędzenie doby w Ibisie klient zapłaci 40-50 USD (140 - 170 zł), w Etapie — nie więcej niż 30 USD (100 zł).

— Jest to oferta głównie dla polskich rodzin i biznesmenów. Tego typu hoteli w tym kraju jeszcze nie ma — mówi Jean-Philippe Savoye, dyrektor generalny Accor Polska.

Spółka uzależnia wielkość hoteli od lokalizacji. Zwykle będą miały one od 80 do 120 pokoi. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie powstaje 200-pokojowy Ibis.

Obecnie w budowie są 3 hotele — w Warszawie, Łodzi, Poznaniu. W tym roku spółka rozpocznie budowę 10 Ibisów i 3 Novoteli — m.in. w Częstochowie, Zabrzu, Krakowie, Szczecinie, Lublinie. Wszystkie te inwestycje firma realizuje ze środków własnych. Ich wykonawcą jest Echo Investment.

Długotrwały proces

— W ciągu dwóch lat w budowę placówek w Polsce zainwestujemy 500 mln zł. Być może kupimy kilka hoteli, mamy bowiem mnóstwo propozycji — zapowiada Jean-Philippe Savoye.

Pierwszy Ibis zostanie otwarty już w przyszłym roku w Warszawie. W 2001 roku Accor chce mieć 5 własnych hoteli.

— Wybudowanie hotelu w Polsce zajmuje 18 miesięcy. Do tego trzeba dodać dwa miesiące na zakup działki i sześć miesięcy na przygotowanie projektu. To bardzo długo — tłumaczy dyrektor firmy.

Accor wprowadzi najpierw do Polski hotele Ibis i Etap Hotel. Jeżeli inwestycja okaże się trafna, koncern zbuduje w ciągu 5-10 lat ponad 80 hoteli. Znajdzie się wśród nich zarówno luksusowy Sofitel, jak i jednogwiazdkowy Formula1.

Od 1 lutego Accor jest właścicielem warszawskiego hotelu Mercure. Spółka przejęła go w upadłości, płacąc ponad 102 mln zł.

— Mercure jest hotelem wysokiej klasy. Ma on już jednak 6 lat. Zamierzamy zmienić jego styl na bardziej nowoczesny. Będzie nas to kosztowało około 3,6 mln zł — zapowiada dyrektor firmy.

Będą też gotować

Accor inwestuje także w catering — zależna od niego spółka Accor Corporate Services przejęła 55 proc. Lunch Company, firmy wydającej kupony obiadowe. Kupony te są akceptowane w 4 tys. punktów gastronomicznych na terenie Polski.

HOTELOWA FORMUŁA 1

Accor powstała we Francji 30 lat temu. Obecnie posiada około 2600 placówek w 142 krajach świata, co czyni ją największym koncernem hotelarskim na świecie. Jest właścicielem takich marek, jak: Sofitel, Mercure, Novotel, Ibis, Etap Hotel, Formula1. Accor jest także współwłaścicielem drugiego na świecie pod względem wielkości biura podróży — Carlson Wagonlit Travel oraz wypożyczalni samochodów Europcar. Accor Corporate Services jest zaś liderem w organizacji usług cateringowych.

Magdalena Kozmana

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ACCOR: HOTELE ZA 500 MLN ZŁ