Action ma dalej bić konkurentów

opublikowano: 09-05-2013, 00:00

Spółka Piotra Bielińskiego ma najwyższe notowania u analityków branżowych.

Opublikowana pod koniec kwietnia prognoza wyników na 2013 r. jest według ekspertów jednym z głównych argumentów na rzecz wyboru Actiona jako najlepszej rocznej inwestycji wśród firm handlujących elektroniką. Na spółkę wskazują Marek Czachor z Erste, Zbigniew Porczyk z DM BZ WBK i Robert Kurowski z DM Amerbrokers. Podkreślają, że Action spełnia obietnice i regularnie wypłaca dywidendę.

None
None

— Action wyznacza trendy. Często są to drobne kwestie dotyczące prowadzenia biznesu, które pokazują, że można robić to samo, ale nieco inaczej. Spółka jako pierwsza zainteresowała się sprzedażą tuszy do drukarek pod marką własną i eksportem — zaznacza Zbigniew Porczyk. Tylko Jakub Viscardi z DM IDM nie poleca Actiona. Zresztą jego konkurentów — również.

— Ceny rynkowe wszystkich analizowanych przeze mnie dystrybutorów IT są bliskie moich cen docelowych, więc nie dostrzegam szans na zwyżkę notowań. Niemniej jednak podobają mi się modele biznesowe takich spółek, jak Action i Asbis, i uważam, że ich wyniki w kolejnych kwartałach powinny zadowolić inwestorów — mówi Jakub Viscardi. Asbis to spółka, w której perspektywy wierzą Marek Czachor i Zbigniew Porczyk. Zastrzegają jednak, że szans na poprawę wyników upatrują głównie w markach własnych.

— Część dystrybucyjna Asbisu jest słaba. Na spółkę należy patrzeć jako na quasi- -producenta, zarabiającego na markach własnych — twierdzi Zbigniew Porczyk.

— Liczę, że w 2013 r. Asbis poprawi rentowność poprzez zwiększenie sprzedaży tabletów pod własną marką. Marża jest tu zdecydowanie wyższa niż na dystrybucji i jeśli firma wstrzeli się z produktem, to będą tego widoczne rezultaty — wyjaśnia Marek Czachor. To zresztą analityk najbardziej optymistycznie nastawiony wobec całego sektora.

— Mimo widocznego spowolnienia gospodarczego dystrybutorzyelektroniki pokazują zwyżki przychodów niwelujące spadek marż. Jeśli więc nadejdzie ożywienie, odczują wyraźną poprawę zysków — uważa Marek Czachor.

— Od wielu kwartałów najwięksi polscy dystrybutorzy IT notują dwucyfrowe zwyżki przychodów. Dzieje się tak za sprawą eksportu oraz zdobywania udziałów w krajowym rynkowu kosztem mniejszych graczy. W związku z tym, poprawa koniunktury w Polsce będzie mieć raczej ograniczony wpływ na poziom sprzedaży. Natomiast na zyski najbardziej będzie wpływać polityka spółek w zakresie marży. Zatem paradoksalnie poprawa koniunktury może się przełożyć na jeszcze większe drenowanie rynku poprzez zwiększanie wolumenu sprzedaży kosztem dalszej redukcji marż — oponuje Jakub Viscardi. Robert Kurowski poleca zaś akcje NTT System, które jego zdaniem są niedowartościowane. Z dużych spółek wskazuje zaś na ABC Datę.

— Zeszły rok był dla firmy nie najlepszy, jeśli chodzi o marże, ale spółka jest w trakcie restrukturyzacji, która może przynieść pozytywne wyniki — mówi Robert Kurowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane