Adolfa Hitlera wycieczka po Paryżu

opublikowano: 23-06-2017, 13:24

O godzinie szóstej rano 23 czerwca 1940 r. na podparyskim lotnisku le Bourget wylądował specjalny samolot z przywódcą III Rzeszy. "Zawsze chciałem zobaczyć Paryż!" - Adolf Hitler przybył do stolicy pokonanej Francji aby zrealizować swoje dziecięce marzenie.

Na pierwszą i jedyną w swoim życiu wycieczkę do Paryża Hitler zabrał grupę nazistowskich artystów, między innymi rzeźbiarza Arno Brekera i architekta Alberta Speera - autorów monumentalnych kompleksów powstających w czasie rządów NSDAP w niemieckich miastach. 

Wyświetl galerię [1/2]

Delegacja na placu Trocadero

Grupa udała się najpierw do paryskiej Opery Garnier, wybudowanego w stylu eklektycznym w latach 70. XIX wieku gmachu przeznaczonego dla 2200 widzów. Adolf Hitler był znawcą opery w znaczeniu zarówno muzycznym, jak i architektonicznym, dlatego podjął on rolę przewodnika po budynku. Zdaniem biografów wodza III Rzeszy, znał on wszystkie tego typu obiekty w Europie a jego wiedza nie ograniczała się jedynie do bryły, ale obejmowała również studia nad ich konstrukcją i szczegółowymi planami. W takcie zwiedzania popisywał się swoją wiedzą oprowadzając po korytarzach i pomieszczeniach oraz wskazując kolejne przebudowy łącznie z zamurowanym w trakcie jednej z nich pomieszczaniem antyszambrowym. 

Wczesna godzina, a przede wszystkim oficjalny zakaz poruszania się po mieście wydany przez okupacyjne władze pozwalał uczestnikom wycieczki poruszać się po opustoszałych ulicach. Gmachy były w niemal nienaruszonym stanie, ponieważ Paryż nie został znacząco uszkodzony w czasie szybkiej wojny obronnej, a rząd francuski zrezygnował z jego obrony. 

Z Opery wycieczka udała się do kościoła la Madeleine, budowanego przez 85 lat, a ukończonego pod koniec I połowy XIX wieku. Stamtąd Rue Royal kawalkada samochodów podążyła na południe w kierunku placu de la Concorde. Artyści, do których Hitler sam siebie zaliczał, podziwiali szeroką esplanadę i wielkie założenie placu krzyżującego się z aleją Pól Elizejskich, w którą następnie skręciły samochody.

Kierując się w stronę Łuku Triumfalnego minęli Mały i Wielki Pałac - szklane budynki ekspozycyjne z czasów wielkich światowych wystaw. Po dojeździe do Placu Gwiazdy okrążyli Łuk Triumfalny, obok którego 14. czerwca, dziewięć dni wcześniej, maszerowały oddziały 87. Dywizji Piechoty Wehrmachtu wkraczające do Paryża. Wielką paradę z udziałem wszystkich rodzajów wojsk uczestniczących w inwazji na Francję planowano na 27. czerwca. To wtedy miały one przemaszerować pod Łukiem dając wyraz symbolicznemu upokorzeniu pokonanego kraju, jednak na osobistą decyzję Hitlera odwołano ją, ponieważ liczył on na współpracę z marionetkowym państwem francuskim, które powstało na nieokupowanym południu. Taki gest ze strony zwycięzców mógł pokrzyżować te plany. 

Po okrążeniu Placu Gwiazdy i Łuku samochody skierowały się na południowy-zachód aleją Montaigne, a następnie Aleją Wilsona do Trocadero. Tam na tarasie widokowym, będącym do dziś jednym z najpopularniejszych punktów turystycznych Paryża, wykonano uczestnikom wycieczki najsłynniejsze z niej zdjęcia. Hitler również zapozował opierając się o murek placu, mając za plecami najsłynniejszy obiekt miasta - Wieżę Eiffela. 

Podczas wizyty nazistowski przywódca odwiedził również les Invalides - kościół w kompleksie szpitala weteranów, w którym złożone są szczątki Napoleona Bonaparte. Odnoszący się do francuskiego wodza z wielkim szacunkiem Hitler określił chwilę odwiedzin grobu cesarza, "najważniejszym momentem w życiu". Zadecydował tam też o przeniesieniu do mauzoleum ojca szczątków syna Napoleona złożonych w Wiedniu. 

Po wycieczce Hitler powiedział towarzyszom, że marzeniem jego życia było zobaczyć Paryż. Zapytał wtedy retorycznie Speera: "Czyż nie jest to piękne miasto? Zastanawiałem się często, czy nie powinienem go zniszczyć. Ale kiedy ukończymy przebudowę Berlina, Paryż będzie zaledwie jego cieniem, dlaczego więc je niszczyć?"

Nie była to do końca prawda. Niemiecki przywódca zdecydował o zniszczeniu pomników francuskiego zwycięstwa podczas I wojny światowej: generała Charlesa Mangina oraz brytyjskiej pielęgniarki Edith Cavell rozstrzelanej przez Niemców za pomoc w ucieczce rannych jeńców państw Ententy.

Projektowana przez Speera Germania - jak miał nazywać się powojenny, przebudowany Berlin - pełna była założeń zaczerpniętych z urbanistyki stolicy Francji. Między innymi szerokie aleje idealne na pochody zwycięskich wojsk, oraz potężny łuk triumfalny, dwukrotnie większy od paryskiego pierwowzoru. 

Po wycieczce jej uczestnicy odlecieli z le Bourget o godzinie 9.00. Na zwiedzenie stolicy pokonanej Francji nazistowscy artyści potrzebowali zaledwie trzech godzin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Historii / Adolfa Hitlera wycieczka po Paryżu