AFP: HVB i Unicredito coraz bliżej połączenia

(Marek Druś)
opublikowano: 06-06-2005, 20:54

HypoVereinsbank (HVB) i Unicredito uzgodniły już podział stanowisk i warunki finansowe fuzji, dowiedziała się nieoficjalnie agencja AFP. Ich oficjalne ogłoszenie w tym tygodniu jest jednak raczej mało prawdopodobne, uważa jej anonimowy informator.

HypoVereinsbank (HVB) i Unicredito uzgodniły już podział stanowisk i warunki finansowe fuzji, dowiedziała się nieoficjalnie agencja AFP. Ich oficjalne ogłoszenie w tym tygodniu jest jednak raczej mało prawdopodobne, uważa jej anonimowy informator.

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, fuzja HVB i Unicredito odbędzie się w drodze zamiany jednej akcji banku niemieckiego na pięć akcji banku włoskiego. Daje to 22 EUR za każdą akcję HVB, czyli ponad 16 mld EUR za całą spółkę. Według niemieckiego dziennika Handelsblatt, Unicredito ma ogłosić wezwanie na akcje należącego do HVB Banku Austria Creditanstalt, co w przypadku pozytywnej odpowiedzi jego mniejszościowych akcjonariuszy może podwyższyć kwotę fuzji o 2 mld EUR.

Financial Times Deutschland napisał, że po połączeniu z Unicredito HVB utrzyma znaczną autonomię.

AFP dowiedziała się, że prezesem powstałego po fuzji banku zostanie szef Unicredito, Alessandro Profumo. Szef HVB Dieter Rampl ma otrzymać stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej banku. Zajmujący analogiczne stanowisko w HVB Albrecht Schmidt, który podobno jest przeciwny fuzji z Unicredito, ma odejść ze spółki.

Jeśli połączenie HVB i Unicredito dojdzie do skutku, powstanie dziewiąty w Europie i czwarty w strefie euro bank.

HVB jest za pośrednictwem Banku Austria Creditanstalt właścicielem polskiego Banku BPH. Unicredito jest inwestorem strategicznym Pekao SA.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane