AIG TFI: wzrosty na GPW od wiosny

Anna Borys
26-11-2008, 14:54

Fundusze wierzą w nie tak mocno, że zmieniają strategię jednego z produktów.

- Pierwszy kwartał przyszłego roku na giełdzie w Warszawie powinien być spokojny. W kolejnym kwartale spodziewam się wzrostów - prognozuje Krzysztof Stupnicki, prezes AIG TFI.

Zdaniem prezesa to będzie początek trendu wzrostowego.

- Stopa wzrostu w całym 2009 roku z GPW będzie dodatnia - mówi Krzysztof Stupnicki.

Giełda zawsze wyprzedza realną gospodarkę. Zaczyna spadać zanim dane makroekonomiczne zwiastują pogorszenie koniunktury. Wzrosty indeksów wyprzedzają poprawę w gospodarce.

- W drugiej połowie 2009 r. Stany Zjednoczone mają wrócić do wzrostu gospodarczego, giełdy wyprzedzą te dane - prognozuje Krzysztof Stupnicki.

W związku z powyższym, TFI zmienia strategię mieszaną AIG subfunduszu AIG Zrównoważonego Nowa Europa na akcyjną. Po decyzji produkt będzie się nazywał AIG subfundusz Akcji Nowa Europa.

- Nowa koncepcja oparta jest na założeniu, że w przyszłym roku na giełdach regionu będzie lepiej, a w naszym regionie wzrost gospodarczy będzie dodatni, może nawet być silnie dodatni - mówi Krzysztof Stupnicki.

Nowy produkt do 40 proc. aktywów będzie inwestował nad Wisłą. Pozostała część kapitału trafi do Czech, na Węgry, na Słowację i do Słowenii.

Na razie zagraniczny kapitał zdeterminowany jest, żeby utrzymać płynność, nie zaś inwestować w aktywa, które mają przynieść zysk. Mamy do czynienia z zarządzaniem płynnością. Ta sytuacja nie będzie trwała bez końca.

- Zagranica zacznie w pewnym momencie inwestować. Jeśli kapitał będzie płynął do naszego regionu, to w większości trafi na nasz parkiet lub do Turcji. To są kraje, które mają silny popyt wewnętrzny i stosunkowo w mniejszym stopniu, niż sąsiedzi, są uzależnione od eksportu do Unii Europejskiej - wyjaśnia Krzysztof Stupnicki.
Inna kraje takie jak Słowacja, która jest największym eksporterem samochodów w Europie, silniej może odczuć spowolnienie w krajach zachodnich.

Zanim giełdy wrócą na kurs północny, rynek TFI będzie się kurczył.

- Na koniec 2008 r. rynek towarzystw inwestycyjnych będzie miał wartość 60 mld zł - wylicza Krzysztof Stupnicki.
Na koniec października TFI zarządzały aktywami o wartości 71 mld zł. W najbliższych miesiącach trend odpływu kapitału z towarzystw się nie skończy.

- Kapitał zacznie wracać do TFI w III kw. przyszłego roku. Saldo wpłat i umorzeń dla TFI będzie dodatnie po trzech wzrostowych miesiącach na giełdzie - mówi Krzysztof Stupnicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / AIG TFI: wzrosty na GPW od wiosny