Airbnb przenosi stolicę do Krakowa

opublikowano: 16-08-2017, 22:00

Na Airbnb wygrywa Kraków, na Booking.com — Warszawa, a według nowego raportu o rentowności najmu, lepsza od obu byłaby stolica Mołdawii

W Polsce jest ponad 22,7 tys. aktywnych ofert na Airbnb, podaje amerykański serwis pośredniczący w krótkoterminowym najmie. Pod względem popularności pierwsze miejsce zajmuje Kraków, zaraz za nim jest Warszawa, a następnie Gdańsk, Wrocław i stolica zimowa. Pozycji Warszawy bronią natomiast goście Booking.com, bo pod względem liczby rezerwacji przez turystów z różnych krajów w ubiegłym roku stolica przodowała — z Krakowem na drugiej pozycji oraz Wrocławiem, Gdańskiem, Poznaniem i Zakopanem na kolejnych. Siódme miejsce przypadło Łodzi, ósme Sopotowi, dziewiąte Katowicom, a tabelę zamknął Szczecin.

Kurs na Kijów i Kiszyniów

Lider ostatniego zestawienia wypada jednak tak sobie, jeśli bardzo pobieżnie przejrzymy najnowszy raport pokazujący rentowność najmu w stolicach 35 krajów Europy. Jak wynika z Global Property Guide Research, pod względem rentowności najmu 120-metrowych apartamentów w najlepszych miejscach poszczególnych stolic nasza otwiera dopiero drugą dziesiątkę z wynikiem 5,48 proc. Pierwszą lokatę zajęła stolica Mołdawii, drugą Ukrainy, trzecią Czarnogóry, a w ogonie znalazły się Berlin, Rzym i Wiedeń. Marcin Jańczuk z Metrohouse twierdzi, że nie spotkał się jeszcze z inwestorem, którego wyjątkowo interesowałby rynek w Kiszyniowie — być może też dlatego, że ranking nie uwzględnia ani podatków, ani innych opłat związanych z wynajmem. Średnia dla uwzględnionych miast wyszła przy tym na poziomie 4,89 proc., wobec tego Warszawa z przedziałem 4,5-6 proc. netto i tak nie wypada najgorzej — stolica Niemiec czy Włoch nie przekracza nawet 3 proc. Żeby jednak jeszcze podkręcić normę, warto wrócić do formuły rodem z Airbnb i podobnych, czyli wynajmu krótkoterminowego, dla którego wakacje to w końcu szczytowy okres.

— Wynajem apartamentu w systemie krótkoterminowym to sposób na bardziej intratne, niż w przypadku wynajmu długoterminowego, wykorzystanie własnej nieruchomości. Na efektywność finansową pierwszego ma wpływ wiele czynników. W przypadku lokalizacji w kurorcie, ważne, by były to znane i lubiane przez turystów miejscowości, aby zniwelować efekt sezonowości. Znaczenie ma też samo wyposażenie i standard apartamentu — od kompletu niezbędnych i najlepiej nowych sprzętów po design i styl, w jakim jest urządzony. Kolejnym, pionierskim elementem są usługi dodatkowe, które mogą budować przewagę konkurencyjną oferty — komentuje Krystyna Wróblewska z VacationClub, polskiego serwisu specjalizującego się w najmie apartamentów i domków letnich nad Bałtykiem.

Wśród konkurencyjnych dodatków pomysłodawczyni projektu wymienia m.in. bezpłatny dostęp do stref SPA z basenami i saunami, jak również do siłowni czy miejsc, które pozwalają odpocząć od najmłodszego pokolenia. Rodziny z liczną gromadą są w dodatku jedną z tych grup najemców, którym taki model najbardziej się opłaca.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kilkanaście procent w rok

Współzałożycielka polskiego serwisu podsumowuje, że ceny wynajmu apartamentu na dobę wahają się od 100 zł do nawet 1,5 tys. zł, a zależą głównie od sezonu, atrakcyjnej lokalizacji i standardu, a także dostępności usług dodatkowych.

— Stawki w topowym sezonie przekładają się na wysoki przychód dla właścicieli, jednocześnie stanowiąc wciąż atrakcyjną ofertę dla turystów — w przypadku apartamentów 4-8-osobowych kwota jest dzielona na liczbę osób. To szczególnie interesująca opcja dla rodzin i grup znajomych — dodaje Krystyna Wróblewska. W miejscowościach nadmorskich, nastawionych na pobyty wypoczynkowe, konkurencyjne okazuje się więc niekoniecznie siermiężne, podstawowe wykończenie, jakiego często można się spodziewać po lokalach oferowanych na doby w większych, zatłoczonych ośrodkach. Jak się jednak okazuje, podejście najskuteczniejszego ograniczania kosztów również w ruchliwych miastach może nie być jedyną słuszną strategią, szczególnie jeśli grupa docelowa ma wysokie zarobki.

— Najem krótkoterminowy odbywa się na podobnych zasadach co długoterminowy, jeśli chodzi o podejście do popytowej grupy docelowej. Wszystko zależy od tego, którą z nich wybierze inwestor. Największy popyt jest oczywiście na mieszkania najtańsze, ale tu rentowność jest najniższa. Lokale o średnim standardzie i przyzwoitej cenie cieszą się ogromnym wzięciem i widać to po dynamicznie zmieniającej się ofercie portali bookingowych, na których właśnie takie propozycje znikają najszybciej — komentuje Maciej Górka z Domiporty, zaznaczając, że to niejedyne intratne rozwiązanie.

— Na rynku pojawia się coraz większa grupa inwestorów, którzy upatrują zysku w lokalach o wysokim standardzie, szczególniew Warszawie, gdzie kupowane na ten cel są apartamenty w śródmiejskich kamienicach oraz nowych wysokościowcach. Tam potencjalna grupa najemców to dobrze sytuowani menedżerowie wysokiego szczebla. Przy odpowiedniej konfiguracji standardu, ceny i lokalizacji inwestor, mimo sporych nakładów finansowych, może liczyć na rentowność powyżej 8 proc. przy długoterminowym najmie i kilkunastoprocentową przy krótkoterminowym. Szacuje się, że połowę sprzedanych w zeszłym roku apartamentów w luksusowych budynkach nabyto w celach inwestycyjnych — dodaje Maciej Górka. Według danych serwisu Airbnb, 86 proc. najemców, do których kierować można swoją mniej lub bardziej apartamentową ofertę, przybędzie z Europy — a jeśli grupa docelowa miałaby być koniecznie z Ameryki Północnej, trzeba celować w 8 proc.

8 proc. Tylu wynajmujących polskie mieszkania poprzez Airbnb przylatuje z Ameryki Północnej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane