Akcje Forte nie dają zarobić

Tomasz Furman
opublikowano: 12-06-2001, 00:00

Akcje Forte nie dają zarobić

Wczorajsze notowania jednolite przyniosły podczas porannego ustalania kursów prawie 17-proc. wzrost ceny akcji Fabryki Mebli Forte. Na drugim fixingu było podobnie, z tym że właściciela zmieniła tylko jedna akcja. Mimo obserwowanej aprecjacji kurs znajduje się nadal w trendzie spadkowym, zapoczątkowanym już kilka miesięcy temu. Wystarczy zauważyć, że jeszcze na początku 2001 roku akcjonariusze nie mieli problemów z uzyskaniem prawie 5 zł za jedną akcję. Wczoraj na zamknięciu kurs wynosił zaledwie 2,76 zł.

Złe notowania Forte to przede wszystkim efekt nie najlepszych wyników finansowych przedsiębiorstwa. Spółka matka wprawdzie na koniec ubiegłego roku mogła pochwalić się lepszymi przychodami, jednak na poziomie netto zysku nie udało się jej osiągnąć. W ocenie władz spółki, strata na poziomie 1,3 mln zł to przede wszystkim rezultat silnego złotego, wysokiej inflacji oraz wolniejszego wzrostu cen ze sprzedaży mebli w stosunku do cen kupowanych płyt wiórowych. Dodatkowo, przedsiębiorstwo utworzyło m.in. rezerwy w związku z ujemnymi wynikami podmiotów zależnych i zamiarem likwidacji zakładu w Brańszczyku. Jeszcze gorzej prezentują się wyniki grupy kapitałowej, gdyż za cały 2000 rok strata była trzykrotnie wyższa niż w spółce matce.

Optymizmem nie może też napawać obecna kondycja Forte. Nadal decydujący wpływ wywierają na nią te same czynniki co w roku ubiegłym. Warto również pamiętać, że poza danymi dotyczącymi wyników finansowych, spółka w tym roku nie podała prawie żadnych istotnych komunikatów, dotyczących jej działalności. Mogą zatem nieco dziwić ostanie gwałtowne zmiany cen akcji Forte. Częściowym wytłumaczeniem tego zjawiska jest zapewne niewielka płynność, której zazwyczaj towarzyszy kurs ustalany na podstawie kilku zleceń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Akcje Forte nie dają zarobić