Akcje funduszy inwestycyjnych też dadzą zarobić

Jacek Iskra
opublikowano: 19-06-2012, 00:00

Ze zmiennym szczęściem radzą sobie na GPW akcje TFI. O ile Idea i Ipopema naraziły inwestorów na straty, o tyle Quercus i Go TFI mogą pochwalić się już przyzwoitymi stopami zwrotu

Ten rok fundusze inwestycyjne lokujące w akcje polskich spółek nie mogą zaliczyć do udanych: straciły średnio 23 proc. Jeszcze więcej można było stracić, inwestując bezpośrednio w walory dwóch z czterech towarzystw funduszy inwestycyjnych, notowanych na GPW — akcje Idea TFI straciły od początku roku na wartości jedną piątą, a kurs Ipopema Securities (w jego skład wchodzi także towarzystwo funduszy inwestycyjnych) spadł w tym czasie o 30 proc.

Kosztowne wpadki

Nie wszystko można wytłumaczyć trudną sytuacją na rynku. Główny indeks warszawskiej giełdy, WIG zyskał bowiem w tym czasie 6 proc. Publiczne TFI nie ustrzegły się bowiem poważnych wpadek, które naraziły na straty nie tylko klientów, którzy powierzyli im pieniądze, ale także inwestorów lokujących w ich akcje. Najbardziej brzemienna w skutkach jest upadłość realizującej kontrakty drogowe dolnośląskiej spółki DSS.

Po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej DSS 17 kwietnia dwa fundusze Idei musiały przeszacować wartość posiadanych w portfelu obligacji drogowej spółki do zera.

Giełdowy kurs Idei inwestorzy przeszacowali już sami — w ciągu kilku sesji spadł on z 5,55 zł na 4,21 zł (o 24 proc.). Miesiąc później zatrzymał się dopiero na poziomie 2,55 zł, czyli 54 proc. niższym niż przed upadkiem DSS.

— Inwestycja w papiery wartościowe wyemitowane przez DSS w 2011 r. nie zapowiadała kłopotów finansowych spółki. Przeprowadzona analiza przed inwestycyjna nie wskazywała na możliwość upadłości spółki — musiał tłumaczyć się przed klientami i inwestorami Piotr Kukowski, prezes Idea TFI.

Jego spółka w mniejszym stopniu odczuła natomiast upadłość układową grupy PBG, choć fundusze Idei miały w swoich portfelach obligacje i tej spółki. Kierowana przez Jacka Lewandowskiego Ipopema nie zaliczyła tak spektakularnych wpadek jak Idea TFI.

Spółka odczuła jednak słabość rynku akcji w dwójnasób: koniunktura giełdowa nie tylko nie sprzyjała napływowi nowych klientów do sztandarowych funduszy akcyjnych Ipopemy (pieniądze płynęły natomiast do funduszy obligacji), ale dotknęła przede wszystkim brokerskiej części Ipopemy. Niższe obroty na GPW oznaczały spadek przychodów z działalności maklerskiej o jedną czwartą, a zysku netto o dwie trzecie.

Nie wiodło się też funduszom: jednostki zarządzanego przez Ipopemę TFI Aliora Aktywnej Selekcji spadły od początku roku o 2,6 proc., mniej więcej tyle samo stracił Alior Short Equity, fundusz, który ma zarabiać na spadkach.

Maluch najlepszy

W porównaniu z akcjonariuszami Idei i Ipopemy usatysfakcjonowani mogą być natomiast posiadacze walorów Quercusa i Go TFI. Pierwsze towarzystwo dało zarobić w tym roku inwestorom 15 proc., a dodatkowo na dywidendę przeznaczono prawie cały ubiegłoroczny zysk — 14,2 mln zł (20 gr na akcję).

Kurs akcji towarzystwa zarządzanego przez Sebastiana Buczka rósł szybciej, niż dawały zarobić sztandarowe produkty Quercusa: Fundusz Quercus Agresywny wzrósł w tym roku o 11 proc., a fundusz Selektywny dał zarobić niespełna 7 proc. W porównaniu z konkurentami Quercusowi udało się ominąć poważniejszych wpadek.

Co ciekawe, towarzystwo swoje własne nadwyżki gotówki najchętniej lokuje w bankach. Tylko w ubiegłym miesiącu na lokaty w Millennium i w BRE Banku Quercus wpłacił blisko 20 mln zł.

Pod względem stopy zwrotu z akcji od początku roku najefektowniej w branży wypadło najmniejsze, notowane na NewConnect Go TFI. Zwyżka notowań sięgnęła bowiem 30 proc.

Zdecydowana większość z nich to jednak ci, którzy objęli akcję podczas ubiegłorocznej zamkniętej emisji akcji.

Towarzystwo zarządza obecnie funduszem zamkniętym Go Fund FIZ z wydzielonymi subfunduszami: SubGO Micro, SubGO Obligacje 1 i SubGO Fund Wierzytelności oraz SubGO Fund Energia.

Przejęło też fundusz Secus I FIZ, który działa na zasadzie private equity oraz utworzyło dwa fundusze aktywów niepublicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje funduszy inwestycyjnych też dadzą zarobić