Akcje Oponeo wyceniamy na 9,42 zł

Grzegorz Hryniewicz, giełdowe.pl
27-08-2007, 08:33

Już 29 sierpnia rozpoczynają się zapisy na  walory firmy Oponeo.pl, spółki handlującej oponami w internecie. Sprzedaż odbywa się za pośrednictwem ponad 80 domen zarejestrowanych w 23 krajach.

Oferta spółki obejmuje 111 marek opon wszystkich najważniejszych światowych producentów. Stawia to Oponeo.pl na miejscu lidera na krajowym rynku. Asortyment konkurencji jest o wiele uboższy, a wicelider pod tym względem może zaproponować jedynie 40 marek. Spółka jest atrakcyjna zarówno pod względem asortymentu, jak i oferowanych cen.

Emitent wyróżnia się na tle konkurencji także podejściem do klienta. Rywale koncentrują się głównie na handlu, podczas gdy Oponeo.pl wdrożył m.in. interaktywne narzędzie pozwalające użytkownikom na ocenianie opon według różnych kryteriów. Obecnie jest to największa w Europie i jedna z większych na świecie baz niezależnych opinii w branży. Ponadto, dzięki integracji systemu IT emitenta z systemami kurierów oraz hurtowników, spółka ma wgląd w możliwości realizacji poszczególnych zamówień już w momencie złożenia zlecenia przez klienta. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz stwarza możliwości pełnej automatyzacji obsługi. W handlu za pośrednictwem internetu szybkość reali- zacji zleceń jest bardzo dobrze postrzegana przez odbiorów oraz świadczy o przewadze konkurencyjnej.

Od momentu publikacji raportów finansowych emitent prowadził zyskowną działalność. Poniesione koszty na wnikliwą analizę rynku oponiarskiego, stworzenie sieci sprzedaży oraz utworzenie profesjonalnego call center przyniosły bardzo szybko wymierne rezultaty. W 2006 r. spółka wypracowała 29,8 mln zł przychodów, czyli prawie o 68 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku po raz pierwszy osiągnęła ponad 1 mln zł zysku netto (prawie osiem razy więcej niż w 2005 r.) oraz 1,25 mln zł zysku operacyjnego (ponad sześć razy więcej). Wzrostowa tendencja utrzymała się. W I kwartale emitent uzyskał sprzedaż 9,4 mln zł, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w takim samym okresie roku poprzedniego. Zysk operacyjny wyniósł z kolei 485 tys. zł, a wynik netto 372 tys. zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 29 tys. zł i 17 tys. zł. Taka dynamika wynikała z kilku czynników. Po pierwsze rośnie penetracja internetu oraz popularność handlu w sieci wśród Polaków. Po drugie klienci doceniają profesjonalne podejście firmy do obsługi klienta. Spółka osiąga najwyższe w historii poziomy rentowności. Rentowność operacyjna wyniosła w I kwartale 2007 r. 5,2 proc., a rentowność netto 4 proc. Emitent podzielił się z inwestorami także prognozami wyników na najbliższe lata. Zarząd zamierza uzyskać 45 mln zł przychodów w 2007 r. (wzrost o połowę) oraz 90 mln zł rok później. Jeszcze większą dynamiką mają się charakteryzować zyski. W 2007 r. mają one się potroić w stosunku do roku poprzedniego, a w 2008 r. mają być 6-7 krotnie wyższe niż w 2006 r.

Rynek sprzedaży opon charakteryzuje się sezonowością. Najwyższe przychody spółka uzyskuje w sezonie wymiany opon, czyli wiosną i zimą (II i IV kwartał). W celu zminimalizowania znaczenia tego ryzyka emitent planuje szerzej wejść w segment felg aluminiowych, który charakteryzuje się najwyższą sprzedażą od maja do września oraz wysoką rentownością. Pozwoli to zrekompensować spadek sprzedaży opon w tym okresie. Potencjał branży oraz niskie bariery wejścia mogą zachęcić zagraniczne podmioty do penetracji polskiego rynku. Może to skutkować zmiejszeniem wolumenu sprzedaży i udziałów rynkowych, a także pogorszeniem relacji z dostawcami.

Akcje Oponeo.pl wyceniamy na 9,42 zł, czyli nieznacznie poniżej maksymalnej ceny emisyjnej. Nasza wycena nie uwzględnia jednak przyszłych inwestycji, gdyż ich wpływ trudno obecnie oszacować. Uważamy jednak, że zarządu prognozy wyników są realne. Spółka w I kwartale, który zazwyczaj jest jednym ze słabszych, zrealizowała 20 proc. planowanych rocznych przychodów. Przewidujemy, że w 2007 r. przychody spółki wzrosną o 50 proc., a w okresie do nieskończoności będą rosły o 4,3 proc. Specyfika działalności (sklep internetowy) powoduje, że wzrost skali działalności nie wpływa na proporcjonalny wzrost kosztów stałych. W związku z tym szacujemy znaczny wzrost marż operacyjnych netto z obecnych 3,9 proc. do 6,8 proc. w 2007 r. i do 10 proc. w okresie do nieskończoności.

Pozytywnie oceniamy plany Oponeo.pl ekspansji na rynki zagraniczne oraz głębszego wejścia w segment felg aluminiowych (nowy portal). Wzrost skali działalności przy takiej specyfice sprzedaży (internet) powinien wpłynąć na wzrost uzyskiwanych marż. Cena emisyjna została ustalona na rozsądnym poziomie. Wobec poprawiającej się sytuacji na GPW możemy oczekiwać więc wzrostów w debiucie.

Prezentowane analizy i wyceny są wyrazem poglądów autorów i nie mogą być traktowane jako rekomendacja czy zalecenie podjęcia działań inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Hryniewicz, giełdowe.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje Oponeo wyceniamy na 9,42 zł