Akcje są dobre, ale tylko dla cierpliwych

DI
opublikowano: 08-09-2011, 00:00

Sierpień był bardzo słaby dla oszczędzających w funduszach akcyjnych. W co inwestować we wrześniu?

Sierpień był bardzo słaby dla oszczędzających w funduszach akcyjnych. W co inwestować we wrześniu?

Tomasz Publicewicz prezes Analiz Online:

Uważamy, że obecna sytuacja gospodarcza nie sprzyja inwestycjom na rynkach akcji. Posiadanie funduszy akcyjnych w portfelach wiąże się ze sporą determinacją. Takim inwestorom na pewno jest łatwiej, mając w perspektywie długi horyzont inwestycji lub stosując strategię opartą na systematycznych wpłatach. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że obydwa podejścia nie są obliczone na krótki dystans (kilku-, kilkunastomiesięczny). Uwagę inwestorów lubiących być zawsze po "dobrej" stronie rynku powinny dziś przykuwać raczej rozwiązania bezpieczne. Mówimy tu o funduszach gotówkowych i pieniężnych lub funduszach dłużnych, które w obecnej sytuacji gospodarczej mogą przynieść atrakcyjne zyski przy ograniczonym ryzyku. Staranny wybór funduszy z wykorzystaniem dostępnych na rynku ratingów powinien pozwolić osiągnąć wyniki lepsze od prostych alternatyw w postaci bankowego depozytu.

Sebastian Buczek prezes Quercus TFI:

Na razie wrzesień zaczyna się spokojniej, przynajmniej pod względem odkupień i konwersji. Jeśli chodzi o stopy zwrotu, to nie nastawiałbym się na stabilizację. Sytuacja na rynkach jest nerwowa i zmienna. Równie dobrze miesiąc możemy zakończyć na kilkuprocentowych minusach, jak i plusach. Nie namawiamy inwestorów do ryzykownych inwestycji. Raczej radzimy obserwację dalszych wydarzeń. Akcje nie są drogie, wręcz w wielu przypadkach bardzo tanie, jednak nie jest znana skala ewentualnego spowolnienia gospodarczego, jakie nadciąga. Trzeba się uzbroić w cierpliwość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu