Akcje w odwrocie w obawie przed inflacją

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 22-02-2021, 15:31

Temat inflacji jest obecnie najpopularniejszy wśród inwestorów czy mediów finansowych na całym świecie. W zasadzie mówi się jedynie o tym i spekuluje się na temat tego, co mogą zrobić największe banki centralne, a w szczególności Fed. Wobec bardzo drogich wycen spółek na całym świecie pojawia się pytanie, czy to nie czas wyjść z tego rozpędzonego pociągu? Czy faktycznie powinniśmy przejmować się tymi czynnikami?

Sesja azjatycka nie przyniosła nic dobrego dla inwestorów europejskich. Ogromne spadki w Chinach doprowadziły do tego, że wiele europejskich indeksów już na starcie traciło ponad 1%. To spotkało niemieckiego DAXa, który szybko zameldował się poniżej 13800 punktów, znajdują się w zasadzie najniżej od początku lutego. Nastroje nieco się poprawiły, co też mogło mieć związek z późniejszym dobrym odczytem indeksu Ifo z niemieckiej gospodarki. Z drugiej strony wciąż inwestorzy mają obawy o stabilność obecnej sytuacji na giełdzie. W środę oraz czwartek Jerome Powell, czyli szef Rezerwy Federalnej prawdopodobnie będzie odpowiadał na pytanie jak bank centralny ma zamiar walczyć z ewentualną inflacją. Tych wskazówek, co do odbijających cen jest naprawdę sporo. Wystarczy przytoczyć piątkowe dane dotyczące sprzedaży istniejących domów, które nie tylko pokazały spory wzrost, ale przede wszystkim pokazały wzrost cen oraz znaczny spadek „zapasów”. Okazuje się obecnie, że teoretycznie domów może wystarczyć na 2 miesiące przy takim popycie oraz zatrzymaniu podaży. Wystarczy teraz dodać do tego rosnący popyt w związku z transferami oraz rosnące ceny surowców, które zwiększają koszty firm, w rezultacie czego te podnoszą ceny. Okazuje się, że ok. 30% inflacji jest związana z kosztami nieruchomości, co może doprowadzić do znacznego wzrostu inflacji w dalszej części roku. Wobec tego jest to spora niepewność.

Pomimo rosnących rentowności, dużej inflacji w Europie raczej nie zauważymy. W przypadku europejskich krajów jest coraz więcej czynników optymistycznych. Nie tylko w postaci danych, ale zapowiedzi rozmrażania gospodarek. Przede wszystkim inwestorzy zwracają w tym wypadku uwagę na Wielką Brytanię oraz Niemcy. Na godzinę 15:00 DAX zredukował swoją stratę o połowę, wobec czego traci obecnie 0,5%. Najsłabiej radzi sobie indeks holenderski oraz hiszpański. Kontrakty przed startem sesji amerykańskiej wskazują na rozpoczęcie sesji lekką luką spadkową.

Na GPW nastroje są słabe. WIG20 traci ponad 1%. W ostatnich dniach gaming, czyli jedna z kluczowych branży nie ma się zbyt dobrze, pomimo tego, że polska giełda stała się największym rynkiem pod względem ilości notowanych podmiotów. Na GPW notowanych jest już aż 58 spółek, wliczając w to ostatni debiut Huuuge. Niemniej debiut ten nie był udany biorąc pod uwagę, że notowania wynoszą poniżej ceny z IPO na poziomie 50 zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane