Akcyza znowu w parlamencie

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 08-05-2003, 00:00

Dziś odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o podatku akcyzowym. W branży tytoniowej zakłada on zwiększenie obu stawek podatku akcyzowego na papierosy. Część kwotowa wzrasta do maksymalnie 120 zł (z obecnych 57 zł), a procentowa ma wynosić 25-40 proc. (obecnie jest stała — 25 proc.). Zmiany w podatku podzieliły branżę producentów papierosów. Producenci — m.in. Reemtsma, Altadis, Scandinavian Tobacco — popierają projekt. Z rozwiązań nie są zaś zadowoleni Philip Morris oraz BAT Polska. Również Związek Plantatorów Tytoniu z Krakowa, skupiający 9 tys. plantatorów, uważa, że zmiany mogą mieć negatywny wpływ na uprawę i kontraktację tytoniu.

Grzegorz Kołodko, minister finansów, powiedział podczas czatu internetowego, że nie wyklucza kolejnej obniżki akcyzy na alkohol.

— Badamy, czy istnieje jeszcze przestrzeń do dalszego, pewnego obniżenia akcyzy — powiedział wicepremier.

Na początku października 2002 r. resort zmniejszył akcyzę na wyroby spirytusowe o 30 proc., z 6278 zł na 4400 zł od 100 litrów czystego spirytusu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcyza znowu w parlamencie