Aktywa rosną jak na drożdżach

opublikowano: 14-05-2013, 00:00

W kwietniu po raz 11. z rzędu wzrosła wartość aktywów funduszy inwestycyjnych.

Z lokat bankowych w marcu odpłynęło 3,08 mld zł. Część tych pieniędzy trafiła do funduszy: jak wyliczyły Analizy Online, w kwietniu aktywa TFI zwiększyły się o 2,6 mld zł, do 159 mld zł, głównie dzięki dodatniemu saldu wpłat i wypłat, a nie wynikowi z zarządzania.

Największą dynamikę przyrostu aktywów (8,1 proc.) odnotowano w grupie funduszy gotówkowych i pieniężnych, najmniej ryzykownych, ale też przynoszących adekwatne do ryzyka niewysokie stopy zwrotu. Przeciętny wynik w tej kategorii za ostatnie 12 miesięcy to 5,2 proc. O 4,8 proc. urosły aktywa najbardziej popularnych funduszy dłużnych. TFI zgromadziły w nich już 44,5 mld zł, bo hossa nie tylko na polskich obligacjach trwa, a wynik za ostatni rok (średnio8,6 proc.) przyciąga kapitał klientów.

W kwietniu ponad 200 mln zł napłynęło do funduszy absolutnej stopy zwrotu, a dodatnią dynamikę miały jeszcze fundusze aktywów niepublicznych, ochrony kapitału i sekurytyzacyjne. Aktywa funduszy akcji stopniały o 2,3 proc., nieruchomości o 10 proc., a rynku surowców o 15 proc., do ledwie 352 mln zł (najmniej od października 2010 r.). To efekt załamania cen na tym rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu