Aktywa SEB2 topnieją w oczach

Anna Borys
opublikowano: 07-11-2008, 00:00

W miesiąc bezpieczny

W miesiąc bezpieczny

fundusz SEB2 zmniejszył

się o połowę. Towarzystwo

znów uspokaja klientów.

A wszystko przez rosyjskie inwestycje.

Fundusz SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych, który zainwestował w obligacje związane z rynkiem rosyjskim, chudnie w oczach. W październiku klienci stracili cierpliwość. Według Analiz Online wycofali z niego 50 mln zł. Tym samym aktywa tego produktu na koniec października wyniosły zaledwie 97 mln zł. A jeszcze na początku września portfel tego "bezpiecznego" funduszu miał wartość 212 mln zł.

— Niecałe 30 proc. odpływów z naszego towarzystwa w październiku przypadła na SEB2 — potwierdza Antoni Leonik, prezes SEB TFI.

Były to najwyższe umorzenia w SEB2 od listopada 2006 r. Wtedy jednak klienci nie umarzali jednostek z powodu słabych wyników. Przenosili oszczędności na giełdę.

Rosja ciąży

Teraz sytuacja jest zupełnie inna. Właściciele jednostek bezpiecznego SEB2 od 5 września stracili 31,95 proc. Wszystko przez ekspozycję portfela na rynek rosyjski. Z danych na koniec czerwca wynika, że blisko 30 proc. aktywów SEB2 było narażone na ryzyko rynku rosyjskiego. Wszystko zgodnie z prawem. Według prospektu fundusz może wprawdzie lokować pieniądze w papiery spółek o wysokiej wiarygodności kredytowej, notowanych w krajach OECD. Papiery, które trafiły do portfela SEB2, to głównie "wehikuły finansowe" notowane w krajach OECD, jednak należące do grup kapitałowych rosyjskich koncernów.

Towarzystwo uspokaja.

"Sytuacja finansowa emitentów nie budzi wątpliwości co do możliwości obsługi zadłużenia i jego całkowitej spłaty w dniu zapadalności posiadanych przez nas obligacji. Dotyczy to w szczególności papierów z ekspozycją na rynek rosyjski" — czytamy w oświadczeniu departamentu inwestycji SEB TFI z 4 listopada.

Może być gorzej

Warto zauważyć, że papiery z portfela SEB2 narażone na ryzyko rynku rosyjskiego są nadal mało płynne, a rozczarowani klienci wciąż umarzają jednostki. Na 30 czerwca 2008 r. w portfelu SEB2 było zaledwie 15,3 proc. obligacji skarbowych, a 71,88 proc. korporacyjnych. Aktywa wynosiły 211 mln zł. To oznacza, że papierów skarbowych fundusz miał około 32 mln zł, a korporacyjnych 152 mln zł, w tym 63 mln z ryzykiem rosyjskim. Po fali umorzeń aktywa wynoszą 97 mln zł. Jeśli założymy, że od czerwca zarządzający funduszem nie pozbywał się obligacji powiązanych z rynkiem rosyjskim, to oznacza, że teraz oszczędności klientów SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych w 60 proc. są narażone na ryzyko rynku rosyjskiego. To przypomina bardziej fundusz akcji działający na parkiecie w Moskwie.

Cierpliwość się opłaci

Towarzystwo uspokaja jednak, że klient nie ma straty, dopóki nie sprzeda jednostek.

— Nasi klienci spokojnie podchodzą do problemu. Dziś rozmawiałem z jednym z dużych klientów. On zainwestował w SEB2 i zostaje w tym funduszu. Jest przekonany, że produkt odrobi straty. Nie decyduje się na umorzenie jednostek, tym samym nie przeobraża papierowej straty w stratę realną — wyjaśnia Antoni Leonik.

W najbliższych miesiącach klienci funduszu mogą spodziewać się poprawy. Tak przynajmniej zapewnia SEB.

"Posiadane przez SEB2 obligacje będą podlegać stopniowemu wykupowi, począwszy od przyszłego roku. Tym samym nawet w sytuacji długotrwałego braku poprawy płynności na globalnym rynku finansowym, wartość obligacji posiadanych przez fundusz będzie rosła w kierunku wartości nominalnej wraz ze zbliżaniem się ich terminu zapadalności" — czytamy w komunikacie SEB TFI.

Prezes idzie o krok dalej.

— Oczekujemy, że fundusz w najbliższych miesiącach odrobi straty. Może to być także dobra inwestycja dla tych, którzy kupią SEB2 dziś — zapewnia Antoni Leonik.

26.09

SEB2 obligacji na minie

Pod koniec września

informowaliśmy, że straty funduszu SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych wiążą się z inwestycjami na rynku rosyjskim.

29.09

Nadzór prześwietli fundusze obligacji

Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała, że przyjrzy się portfelowi funduszu SEB2. Planowała prześwietlić wszystkie produkty obligacji krajowych.

30.09

KNF: inwestycje SEB2 zgodne z prawem

KNF stwierdziła, że SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych nie złamał prawa, inwestując w papiery narażone na ryzyko rynku rosyjskiego.

28.10

SEB2 w dwa miesiące stracił 30 proc.

Wówczas informowaliśmy, że straty klientów SEB2 od początku września wyniosły już 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu