Alan Turing na banknocie 50-funtowym

opublikowano: 15-07-2019, 13:48

Alan Turing, naukowiec, który pomógł złamać kod Enigmy podczas drugiej wojny światowej i uznawany jest za pioniera nowoczesnych nauk komputerowych, zostanie twarzą nowego banknotu o nominale 50 funtów, informuje Guardian.

Na banknocie, który ma wejść do obiegu do końca 2021 r., oprócz podobizny Turinga pojawią się szczegóły dotyczące jego pracy, w tym rysunki techniczne brytyjskiej Bombe, urządzenia zaprojektowanego przez Turinga i używanego w czasie wojny, które pomogło złamać niemieckie komunikaty zakodowane przy użyciu Enigmy.

Zobacz więcej

Alan Turing

Wikipedia

Będzie również odniesienie do jednej z prac akademickich Turinga. Słowa Turinga pojawią się w formie cytatu podanego Timesowi w 1949 r.: "To jest tylko przedsmak tego, co ma przyjść, i tylko cień tego, co ma być".

Matematyk został wybrany z listy prawie 1000 naukowców w decyzji, w której uznano zarówno jego rolę w zwalczaniu zagrożenia ze strony niemieckich U-bootów w bitwie o Atlantyk, jak i wpływ jego powojennych prześladowań na tle homoseksualnym. Podana przez prezesa Banku Anglii, Marka Carneya, informacja o wyborze Turinga kończy oficjalną rehabilitację Turinga.

50 funtowy banknot jest jednym z najrzadziej używanych środków płatniczych w brytyjskiej gospodarce: w obiegu znajdują się 344 miliony sztuk o łącznej wartości 17,2 miliarda funtów. Wizerunek Turinga zastąpi postaci Jamesa Watta i Thomasa Newcomena odpowiedzialnych za wynalezienie silników parowych, które odegrały kluczową rolę w rewolucji przemysłowej.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu