Alcatel-Lucent pobił rekord transmisji danych

DI
opublikowano: 29-09-2009, 15:11

Centrum badawcze Alcatel-Lucent Bell Labs ustanowiło nowy rekord w dziedzinie transmisji optycznej — pokonano barierę 100 Pb/skm. Spółka wyjaśnia, że jest to odpowiednik przesyłania przez kabel transoceaniczny 400 płyt DVD na sekundę.

Eksperyment polegał na przesyłaniu odpowiednika 400 płyt DVD na sekundę na odległość 7000 km odpowiadającą mniej więcej odległości między Paryżem a Chicago. Jest to największa jak dotychczas przepustowość osiągnięta na odległości transoceanicznej. Przekracza ona dziesięciokrotnie przepustowość uzyskiwaną w dzisiejszych najbardziej zaawansowanych komercyjnych kablach podmorskich. Aby uzyskać te rekordowe wyniki, naukowcy z centrum badawczego Bell Labs wykorzystali w nowatorski sposób nowe techniki detekcji oraz zastosowali zróżnicowaną gamę technologii modulacji, transmisji i przetwarzania sygnałów.

Naukowcy z centrum badawczego Bell Labs w Villarceaux (Francja) wykorzystali 155 laserów, przy czym każdy z nich działał z inną częstotliwością i przesyłał 100 gigabitów danych na sekundę. Pozwoliło to badaczom osiągnąć rekordowe wyniki radykalnie zwiększające wydajność standardowej technologii WDM (Wavelength Division Multiplexing — zwielokrotnienie z podziałem falowym).

„Nie ulega wątpliwości, że ta rekordowa transmisja stanowi przełomowy moment w dążeniu do osiągnięcia zadowalającej przepustowości i szybkości sieci oraz ważny krok w kierunku zaspokojenia lawinowo rosnącego zapotrzebowania” — powiedział Gee Rittenhouse, szef działu badawczego w centrum Bell Labs (Bell Labs Research).

Rekordowy wynik został osiągnięty poprzez przemnożenie liczby laserów przez ich szybkość transmisji równą 100 Gb/s i następnie poprzez przemnożenie tak uzyskanego zagregowanego wyniku równego 15,5 Tb/s przez odległość 7000 km, na którą przeprowadzono transmisję. Kombinacja szybkości i odległości wyrażana w bitach na sekundę na kilometr (b/skm) jest standardową metodą pomiaru szybkiej transmisji optycznej.

Transmisji dokonywano przez sieć, której regeneratory (urządzenia wykorzystywane do utrzymywania odpowiedniej mocy sygnału optycznego na dużych odległościach) były oddalone od siebie o 90 km. Odległość ta jest o 20% większa od zazwyczaj stosowanej w takich sieciach. Wyzwanie związane z utrzymaniem transmisji na takich odległościach było podczas tych eksperymentów znacznie większe w związku z szumami (zakłóceniami w sygnałach) pojawiającymi się w miarę wzrostu szybkości transmisji.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane