Alcatel stawia na kolej

Katarzyna Kozińska
01-04-2005, 00:00

Francuzi wierzą, że zdobędą kolejne kontrakty na polskich torach. Dlatego myślą o stworzeniu tzw. centrum kompetencyjnego.

Alcatel, francuski koncern telekomunikacyjny od lat obecny w Polsce, w tym roku zamierza rozszerzyć działalność głównie w sektorze kolejowym. Wygrana w przetargu PKP PLK na modernizację węzła poznańskiego i dostawę systemów zarządzania i sterowania ruchem przesądziła o utworzeniu w Polsce tzw. centrum kompetencyjnego.

— To będzie szóste takie centrum na świecie. Chcemy zatrudnić polskich specjalistów, których zadaniem będzie dostosowanie rozwiązań Alcatela do potrzeb sieci, nadzorowanie projektów i serwisowanie urządzeń — wyjaśnia Jakub Sagan, prezes Alcatel Polska.

Systemy sterowania ruchem kolejowym, które zostaną zastosowane w Polsce, powstają w Niemczech. Rozwiązania opracowane w planowanym centrum mają dostosować sprzęt do polskich wymagań. Podobny projekt koncern zrealizował ostatnio w Hiszpanii, która doskonale wykorzystała szansę rozwoju kolei po wejściu do UE.

— Teraz pracuje tam około setki ludzi — mówi Jakub Sagan.

Decyzja o utworzeniu centrum już zapadła. Nie wiadomo jednak , w jakiej formie będzie utworzone.

— Jak wiele osób w nim zatrudnimy, zależy tylko od kontraktów, które uda nam się zdobyć. Myślę, że w pięć miesięcy zapadnie decyzja o kształcie centrum. Rozważane są dwa rozwiązania: albo w ramach własnej spółki zbudujemy nowy oddział, albo zdecydujemy się przejąć lokalną spółkę o takim profilu — mówi Jacek Sagan.

Czy będą to spółka Komunikacyjne Zakłady Automatyki i Teletechniki (KZAiT), z którą Alcatel tworzy konsorcjum w wygranym przetargu PKP PLK?

— Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć — mówi szef Alcatela.

Nikt z KZAiT wczoraj nie chciał skomentować takiej możliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alcatel stawia na kolej