Aleksander Drzewiecki prezesem Kolei Śląskich

  • PAP
opublikowano: 01-08-2019, 20:04

Aleksander Drzewiecki objął z dniem 1 sierpnia stanowisko prezesa Kolei Śląskich (KŚ), po rozstrzygnięciu konkursu przez radę nadzorczą – poinformowała w czwartek spółka.

Konkurs rozpisano po rezygnacji w maju pełniącego wcześniej tę funkcję przez 3,5 roku Wojciecha Dingesa.

Aleksander Drzewiecki był wcześniej dyrektorem oddziału terenowego Urzędu Transportu Kolejowego w Katowicach. Ma doświadczenie w pracy na stanowisku maszynisty pojazdów trakcyjnych, rewidenta taboru kolejowego oraz biegłego sądowego z zakresu transportu szynowego.

Jest absolwentem studiów doktoranckich na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, ukończył studia w Katedrze Transportu Szynowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Jest autorem licznych ekspertyz, opracowań oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny kolejnictwa, prywatnie zaś jest entuzjastą kolei od najmłodszych lat.

"Wierzę, że wspólnie z całą załogą będziemy mogli dalej rozwijać transport kolejowy w regionie i sukcesywnie podnosić poziom świadczonych usług. Trzy główne obszary, na których chciałbym się skupić w mojej pracy to bezpieczeństwo, dalekowzroczność w rozwoju spółki i jakość świadczonych usług. Zachęcam przy tym już teraz, aby jak najczęściej korzystać z ekologicznego środka transportu, jakim jest pociąg, zamiast z transportu indywidualnego" – powiedział nowy prezes KŚ.

Koleje Śląskie to utworzona w 2010 r. spółka samorządu woj. śląskiego, które przeznacza rocznie na organizację transportu kolejowego ok. 180 mln zł. Z tej kwoty ok. 140 mln zł otrzymują KŚ, a Przewozy Regionalne - 40 mln zł. W obecnym rozkładzie jazdy zamawiane przez samorząd pociągi tego przewoźnika przejadą w ciągu roku blisko 7,5 mln km (w ub. roku ok. 7 mln km). Roczny budżet KŚ przekracza 200 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy