Czytasz dzięki

Algorytm pomoże wykryć raka mózgu

opublikowano: 14-10-2019, 22:00

UMCS wspólnie z Billennium pracuje nad komercyjnym systemem do wczesnej diagnostyki raka mózgu z wykorzystaniem AI.

Billenium, spółka IT działająca w kilku miastach Polski (ale także m.in. w Malezji), miasto Lublin i Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej (UMCS) — to trzy filary realizowanego od kilku miesięcy projektu, o którym poinformował w poniedziałek lubelski ratusz. Współpraca na szczeblu publiczno-prywatnym ma doprowadzić do opracowania komercyjnego modelu analizy obrazów mózgu pacjentów onkologicznych (uzyskiwanych podczas badań za pomocą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej) z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). W przyszłości produkt ma w wejść na rynek.

Spółka Billenium zaangażowała naukowców z UMCS w swój komercyjny projekt technologiczny. To efekt współpracy zainicjowanej przez trzy strony - miasto Lublin, reprezentowane przez prezydenta Krzysztofa Żuka (z lewej),  spółkę, której prezesem jest Bartosz Łopiński (w środku) i uczelnię na czele z rektorem Stanisławem Michałowskim (z prawej).
Zobacz więcej

MARIAŻ PUBLICZNO-PRYWATNY:

Spółka Billenium zaangażowała naukowców z UMCS w swój komercyjny projekt technologiczny. To efekt współpracy zainicjowanej przez trzy strony - miasto Lublin, reprezentowane przez prezydenta Krzysztofa Żuka (z lewej),  spółkę, której prezesem jest Bartosz Łopiński (w środku) i uczelnię na czele z rektorem Stanisławem Michałowskim (z prawej).

— W ramach współpracy z UMCS chcemy w innowacyjny sposób wesprzeć radiologów, chirurgów, ale przede wszystkim pacjentów w walce z rakiem mózgu. Najnowsza technologia oraz umiejętności naszych pracowników pozwalają na prowadzenie badań w kierunku wykrycia guza w pierwszych etapach rozwoju choroby oraz efektywniejszą identyfikację jego symptomów — twierdzi Bartosz Łopiński, prezes Billennium.

Spółka, która największy oddział ma w Lublinie, zapowiada jednocześnie, że ma szersze plany związane z tym miastem.

— Billennium planuje już kolejne inwestycje i zatrudnienie dodatkowych pracowników w Lublinie. Chcemy inwestować zarówno w naukę (projekty badawcze),jak też rozwój miasta — informuje Bartosz Łopinski.

Współpracę z uczelnią Billennium nawiązało w ramach szerszego projektu realizowanego przez miasto Lublin — Lubelskiej Wyżyny IT, którego celem jest inicjowanie projektów naukowo-biznesowych, łączących lubelskie środowisko akademickie z przedstawicielami lokalnych firm. Zdaniem Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina, miasto ma ogromny potencjał rozwoju branży IT.

— Szybkie tempo wzrostu branży IT sprawia, że coraz więcej nowych inwestorów wybiera Lublin jako miejsce realizacji swoich planów biznesowych, tworząc tym samym nowe miejsca pracy — komentuje Krzysztof Żuk.

UMCS nie będzie miał w przyszłości praw do opracowywanego produktu technologicznego.

— Projekt jest finansowany wyłącznie przez firmę, bez unijnych dotacji. Wspólnie ze spółką zrealizujemy tylko pierwszy etap projektu, przewidziany na 10 miesięcy. Jego celem jest tzw. proof of concept, czyli opracowanie prototypu rozwiązania, natomiast docelowy produkt potencjalnie może powstać dopiero za kilkanaście miesięcy. Prawa autorskie w całości należą do spółki, a my jako uczelnia świadczymy usługi badawczo- -technologiczne, które polegają m.in. na wskazaniu przewag technologicznych rozwiązania, mogących przesądzić o sukcesie finalnego produktu na etapie komercjalizacji. W pracach uczestniczy doświadczona kadra naukowa oraz studenci — tłumaczy dr hab. Bogdan Księżopolski, dyrektor Instytutu I nformatyki UMCS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane