Alior wierzy w polskie akcje

Analitycy Alior Banku zmienili nastawienie do polskiego rynku akcji z umiarkowanie pozytywnego na zdecydowanie pozytywne. Oznacza to wzrost sugerowanej alokacji w akcje z przedziału 40-60 proc. do 60-80 proc. wolnych środków.

fot. Puls Biznesu, TR
Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu, TR

„Brak podstaw do podwyższania stóp procentowych przez główne banki centralne, niska inflacja, rosnące wyniki spółek sprzyjają globalnej hossie na rynkach akcji” – argumentują analitycy Alior Banku.

Według nich, styczniowe zawirowania na rynkach finansowych wydają się być naturalna korektą (zwłaszcza na rynkach w USA, Europie Zachodniej i Japonii) w trendach wzrostowych. Od początku 2013 roku natomiast utrzymuje się spore rozwarstwienie stóp zwrotu z akcji na rynkach rozwiniętych i rynkach wschodzących, do których częściowo nadal zaliczana jest Polska, i bardziej prawdopodobne wydaje się odwrócenie tej tendencji w najbliższych miesiącach aniżeli utrwalenie.

Ponadto istotnym czynnikiem wewnętrznym, który przez szereg ostatnich miesięcy wpływał niekorzystnie na krajowy rynek akcji była kwestia konieczności przekazania przez OFE obligacji do ZUS i przygotowania odpowiedniej struktury portfela.

„Z początkiem lutego operacja dobiega do końca i wydaje się, że przynajmniej do końca „okienka transferowego” w lipcu fundusze skupią się na wygenerowaniu jak najwyższej stopy zwrotu (głównie na portfelu akcyjnym)” –twierdzą analitycy Alior Banku.

Ich zdaniem spadki w grudniu i styczniu wpisywały się w korektę w ramach wzrostowego cyklu gospodarki i niskiego poziomu inflacji. Dopóty inflacja nie zacznie rosnąć, Rada Polityki Pieniężnej nie ma jednak podstaw do podnoszenia stóp procentowych, a tym samym jest małe prawdopodobieństwo aby nominalnie oprocentowania zaczęło rosnąć. Taka sytuacja jest analogiczna do tej w latach 2006-2007 i wspiera napływy netto do segmentu akcyjnych funduszy inwestycyjnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alior wierzy w polskie akcje