Alior wierzy w polskie akcje

opublikowano: 06-02-2014, 15:05

Analitycy Alior Banku zmienili nastawienie do polskiego rynku akcji z umiarkowanie pozytywnego na zdecydowanie pozytywne. Oznacza to wzrost sugerowanej alokacji w akcje z przedziału 40-60 proc. do 60-80 proc. wolnych środków.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu, TR

„Brak podstaw do podwyższania stóp procentowych przez główne banki centralne, niska inflacja, rosnące wyniki spółek sprzyjają globalnej hossie na rynkach akcji” – argumentują analitycy Alior Banku.

Według nich, styczniowe zawirowania na rynkach finansowych wydają się być naturalna korektą (zwłaszcza na rynkach w USA, Europie Zachodniej i Japonii) w trendach wzrostowych. Od początku 2013 roku natomiast utrzymuje się spore rozwarstwienie stóp zwrotu z akcji na rynkach rozwiniętych i rynkach wschodzących, do których częściowo nadal zaliczana jest Polska, i bardziej prawdopodobne wydaje się odwrócenie tej tendencji w najbliższych miesiącach aniżeli utrwalenie.

Ponadto istotnym czynnikiem wewnętrznym, który przez szereg ostatnich miesięcy wpływał niekorzystnie na krajowy rynek akcji była kwestia konieczności przekazania przez OFE obligacji do ZUS i przygotowania odpowiedniej struktury portfela.

„Z początkiem lutego operacja dobiega do końca i wydaje się, że przynajmniej do końca „okienka transferowego” w lipcu fundusze skupią się na wygenerowaniu jak najwyższej stopy zwrotu (głównie na portfelu akcyjnym)” –twierdzą analitycy Alior Banku.

Ich zdaniem spadki w grudniu i styczniu wpisywały się w korektę w ramach wzrostowego cyklu gospodarki i niskiego poziomu inflacji. Dopóty inflacja nie zacznie rosnąć, Rada Polityki Pieniężnej nie ma jednak podstaw do podnoszenia stóp procentowych, a tym samym jest małe prawdopodobieństwo aby nominalnie oprocentowania zaczęło rosnąć. Taka sytuacja jest analogiczna do tej w latach 2006-2007 i wspiera napływy netto do segmentu akcyjnych funduszy inwestycyjnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alior wierzy w polskie akcje