Allegro rośnie i spada

opublikowano: 25-05-2023, 16:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania największego gracza w polskim e-handlu tąpnęły po publikacji wyników. Przebiły oczekiwania, więc inwestorzy realizowali zyski.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie wyniki miało Allegro w pierwszym kwartale,
  • jak analitycy tłumaczą czwartkowy spadek kursu,
  • czego można spodziewać się po spółce w najbliższych miesiącach i jak radzi sobie jej czeski biznes.

„Spełniliśmy, a nawet przekroczyliśmy oczekiwania na pierwszy kwartał" - tak Allegro zaczęło notatkę prasową, wysłaną przy okazji czwartkowej publikacji wyników. Przychody i zyski rzeczywiście były wyższe od konsensu analityków, odpytanych przez PAP. Inwestorom giełdowym to jednak nie wystarczyło. Podczas sesji na GPW notowania platformy e-handlowej obsunęły się o ponad 6 proc., niwelując wzrost z ostatnich dwóch tygodni.

- Wyniki Allegro były lepsze od oczekiwań, a operacyjnie nie ma do czego się przyczepić. Wydaje się więc, że na giełdzie mamy do czynienia po prostu z realizacją zysków przez inwestorów, a było co realizować, bo w ostatnich tygodniach kurs wyraźnie wzrósł. Spółka oczekuje spowolnienia dynamiki wzrostu w drugim kwartale, ale na pierwszy kwartał też miała konserwatywne oczekiwania i je pobiła. Rynek najwidoczniej docenia takie podejście do prognozowania - wskazuje Łukasz Wachełko, analityk Wood&Co.

Allegro w pierwszym kwartale miało tylko w Polsce 1,71 mld zł przychodów (wzrost o 22,7 proc.). W cały regionie, uwzględniając przejęte w ubiegłym roku czeskie spółki Mall i We|Do, przychody skoczyły o dwie trzecie, do 2,3 mld zł.

W dwucyfrowym tempie rósł też wskaźnik GMV, czyli łączna wartość obrotów na platformach handlowych spółki. W pierwszym kwartale było to 13,1 mld zł, z czego 12,3 mld zł w Polsce. Na rodzimym rynku Allegro przynosi spore zyski, a jego rentowność rośnie.

- Wzrost skorygowanej EBITDA o 29,7 proc. z działalności w Polsce pomógł Allegro zmniejszyć dźwignię finansową do 2,8x na koniec marca. Nasz program oszczędnościowy w pierwszym kwartale nabrał pełnej prędkości, dzięki czemu Allegro poprawiło marżowość i przepływy pieniężne. Po osiągnięciu kluczowego celu, jakim było uruchomienie platformy marketplace Allegro.cz w Czechach, zamierzamy systematycznie poszerzać nasz zasięg geograficzny i przyspieszyć tempo wzrostu skonsolidowanego GMV grupy w perspektywie średnioterminowej - mówi Jon Eastick, szef finansów Allegro, cytowany w komunikacie spółki.

Polska siła, regionalna walka:
Polska siła, regionalna walka:
Allegro, którego prezesem od ubiegłego roku jest Roy Perticucci, pod koniec 2021 r. zdecydowało się wyłożyć ponad 4 mld zł na zakupy w Czechach - i relatywnie szybko odpisała część wartości tamtejszych aktywów. Teraz spółka podaje, że niższe od oczekiwań straty w Czechach pozwoliły jej w pierwszym kwartale pobić oczekiwania.
materiały prasowe

Platforma Allegro.cz działa od 9 maja. Na razie nie oczekuje się po niej znaczącego dołożenia się do przychodów i zysków.

- Podobnie jak w większości krajów Europy Środkowej poza Polską, konsumenci w Czechach nie są jeszcze zaznajomieni z modelem marketplace. Zamierzamy wyciągnąć jak najwięcej wniosków ze startu w Czechach, aby na tej bazie opracować plan działań, który pozwoli nam w przyszłości szybciej wchodzić na nowe rynki w obrębie działania segmentu Mall - mówi Roy Perticucci, prezes Allegro.

Przy okazji publikacji wyników za pierwszy kwartał Allegro podało, czego spodziewa się w najbliższych miesiącach. Spółka planuje, że w Polsce jej GMV w drugim kwartale urośnie o 11-12 proc., nieco szybciej ma rosnąć EBITDA i przychody. Na poziomie skonsolidowanym dynamika będzie niższa, bo gorzej radzić ma sobie podstawowy biznes Malla w Czechach (czyli sprzedaż samodzielna, a nie udostępnianie platformy niezależnym sprzedawcom).

"Sytuacja makroekonomiczna w Czechach przekłada się na ograniczenia w wydatkach tamtejszych konsumentów, a w konsekwencji na spadek GMV z tradycyjnej części biznesu Malla. Allegro.cz będzie potrzebować trochę czasu, by zrównoważyć to nowym GMV" - podaje spółka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane