Allenort bez Jutkiewicza

  • Alina Treptow
opublikowano: 09-05-2013, 00:00

Założyciele sieci klinik kardiologicznych wykupili znanego biznesmena. Przygotowują się do kolejnych inwestycji.

O tym, że biznesowym mariażom, podobnie jak życiowym, nie zawsze udaje się przetrwać do złotych rocznic, przekonali się udziałowcy Allenortu, sieci ośmiu klinik kardiologicznych. Jak informuje Grzegorz Goryszewski, prezes i współwłaściciel warszawskiej spółki, od wczoraj grupa ma dwóch, a nie trzech udziałowców.

GRUBY PORTFEL: Marek Jutkiewicz jest znany głównie z inwestycji w sektorze spożywczym. Najbardziej spektakularna to napojowy Hoop. Kilka lat temu przedsiębiorca sprzedał spółkę czeskiej Kofoli za 165 mln zł. Obecnie jest udziałowcem m.in. Makaronów Polskich oraz Gold Finance. [FOT. WM]
GRUBY PORTFEL: Marek Jutkiewicz jest znany głównie z inwestycji w sektorze spożywczym. Najbardziej spektakularna to napojowy Hoop. Kilka lat temu przedsiębiorca sprzedał spółkę czeskiej Kofoli za 165 mln zł. Obecnie jest udziałowcem m.in. Makaronów Polskich oraz Gold Finance. [FOT. WM]
None
None

— Wykupiliśmy pana Marka Jutkiewicza [inwestor giełdowy, założyciel napojowego Hoopa — red.] i z tego powodu jestem przeszczęśliwy — mówi Grzegorz Goryszewski. Marek Jutkiewicz potwierdził informację, że nie jest już udziałowcem sieci kardiologicznej. Z wyjścia z inwestycji nie był tak zadowolony, jak dwaj pozostali wspólnicy.

— To ciekawa spółka — uważa Marek Jutkiewicz. W rękach biznesmena było 40 proc. udziałów warszawskiej sieci. Kwota transakcji nie została podana, choć Marek Jutkiewicz zaznacza, że jest z niej zadowolony. O tym, że między lekarzami założycielami (Grzegorzem Goryszewskim i Markiem Szufladowiczem) a inwestorem giełdowym nie układa się najlepiej, pisaliśmy w sierpniu 2012 r. Lekarze postanowili go wtedy wykupić. Nie było jednak na to pieniędzy, więc pojawił się pomysł, aby sprzedać sześć pozawarszawskich klinik Allenortu. Był nawet potencjalny kupiec — Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (AHP — American Heart of Poland), ale rozmowy, z powodu braku porozumienia co do wyceny, zostały wstrzymane. Jak nie inwestor, to kto wyłożył pieniądze?

— Udało się nam pozyskać finansowanie bankowe na wykup menedżerski. Bank zgodził się też na finansowanie naszych nowych inwestycji — mówi Grzegorz Goryszewski. Na początek Allenort rozbuduje jeden z ośrodków, co pochłonie kilkanaście milionów złotych. W dalszej kolejności sieć pomyśli o akwizycjach i budowie nowych placówek medycznych. Ma na oku lecznice specjalizujące się w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. — Rozmawiamy z kilkoma podmiotami, zarówno pojedynczymi placówkami, jak i małymi grupami, liczącymi maksymalnie trzy jednostki. Jest szansa, że do przejęcia dojdzie jeszcze w tym roku — mówi Grzegorz Goryszewski.

Budując nowe ośrodki, Allenort wyjdzie poza swoją specjalizację — oprócz placówek kardiologicznych pomyśli o neurologicznych, neurochirurgicznych oraz onkologicznych.

— To dobry kierunek, bo nie dość, że spółka zdywersyfikuje działalność, to wejdzie w perspektywiczne specjalizacje — mówi ekspert z branży, chcący zachować anonimowość. W onkologii drogi Grzegorza Goryszewskiego oraz Marka Szufladowicza mogą się przeciąć z byłym udziałowcem. Marek Jutkiewicz, choć żegna się z warszawską siecią, nie żegna się medycyną. Jego spółka Dopico zajmie się inwestycją w ośrodek radioterapii wart około 50 mln zł, który powstanie na terenie szpitala bródnowskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane