Altus chce przejąć Esaliens TFI

opublikowano: 08-06-2018, 09:09
aktualizacja: 08-06-2018, 09:17

TFI, kierowane przez Piotra Osieckiego, zawarło porozumienie w sprawie prowadzenia prac dotyczących połączenia z Esaliens TFI.

Połączenie miałoby nastąpić w drodze przeniesienia całego majątku Esaliens na Altusa w zamian za akcje nowej emisji giełdowego towarzystwa.

Piotr Osiecki, prezes Altus TFI
Wyświetl galerię [1/2]

Piotr Osiecki, prezes Altus TFI Marek Wiśniewski

"Wynikiem prowadzonych na podstawie porozumienia prac ma być przedstawienie przez Zarządy obydwu Spółek ich Akcjonariuszom rekomendacji dotyczących połączenia ALTUS TFI oraz Esaliens TFI, co nastąpi w przypadku uzgodnienia przez Zarządy obydwu towarzystw planu połączenia" - podano w komunikacie. 

Uzgodnienie planu połączenia planowane jest przed końcem lipca 2018 r. Do ewentualnej finalizacji transakcji potrzebne są też m.in. uzyskanie zgody UOKiK i podjęcie uchwał przez walne zgromadzenie. 

"W oparciu o wycenę zarządczą obydwu spółek, na potrzeby dalszych prac nad ustaleniem warunków połączenia, Zarządy Strony ustaliły parytet wymiany akcji oparty o stosunek wyceny ALTUS TFI do Esaliens TFI w proporcji 5:1, przy czym po pomyślnym zakończeniu prac nad ustaleniem warunków połączenia, ostateczna propozycja stosunku wymiany akcji Spółek zostanie przedstawiona w planie połączenia Spółek. Zarządy przyjmują, że akcje nowej emisji ALTUS TFI wydane akcjonariuszom Esaliens TFI będą uprawniać do udziału w zysku ALTUS TFI za rok 2018" - dodano.

W roku obrotowym 2017/2018, zakończonym 31 marca, Esaliens TFI zanotował 11,4 mln zł zysku netto, a Altus TFI w roku 2017 zarobił na czysto 99,9 mln zł. 

"Połączenie z Esaliens TFI wpisuje się w strategię rozwoju ALTUS TFI, która obejmuje zwiększenie skali działalności między innymi w oparciu o działania konsolidacyjne na polskim rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych, oraz ALTUS TFI powoli na rozwinięcie kompetencji w zakresie zarządzania programami o charakterze emerytalnymi, w szczególności PPE i PPK. Jednocześnie połączenie obydwu spółek pomoże w realizacji strategii Esaliens TFI, która zakłada upublicznienie akcji, a tym samym zwiększenie transparentności spółki" - podano. 

Zapowiedziano zachowanie obu brandów. Synergie kosztowe oszacowano na 10,25 mln zł w skali roku, a wzrost zysku na akcję na nie mniej niż 10 proc. 

Po połączeniu aktywa obu towarzystw będą miały wartość około 20 mld zł. 

Dojdzie przy okazji do zmian we władzach Altusa - Piotr Osiecki ma zostać przewodniczącym rady nadzorczej, odpowiedzialnym za integrację Altusa i Esaliensa, a w fotelu prezesa zastąpić ma go Krzysztof Mazurek, obecnie członek zarządu Altusa nadzorujący obszar sprzedaży. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu