Ambitni optymiści z Mazowsza

opublikowano: 06-03-2015, 00:00

Ranking „PB” Mamy wiele problemów, ale się nie poddajemy – zapewniali laureaci podczas gali w Warszawie

— Produkujemy podłoże do pieczarek. Mimo rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze mamy poważne plany. Chcemy przebudować zakład i bardziej zwrócić się w kierunku Zachodu. Nie jest łatwo, ale patrzymy w przyszłość z optymizmem — zapewnia Urszula Sztandera-Kardaszyńska, prezes firmy Unikost.

Drugie miejsce w woj. mazowieckim zajęła firma Gustav Heess, która produkuje tłuszcze dla branży spożywczej, kosmetycznej i chemicznej. Nagrodę odebrała prezes Teresa Purzycka.
Wyświetl galerię [1/7]

NA PODIUM:

Drugie miejsce w woj. mazowieckim zajęła firma Gustav Heess, która produkuje tłuszcze dla branży spożywczej, kosmetycznej i chemicznej. Nagrodę odebrała prezes Teresa Purzycka. Marek Wiśniewski

O bolączkach mówi też Anton Sotrel, prezes firmy Alpla NDM, produkującej opakowania dla branży spożywczej, kosmetycznej i chemii gospodarczej.

— W Polsce nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli chodzi o współpracę z urzędami. Od pięciu lat próbujemy kupić grunt, by móc się dalej rozwijać, jednak w gminie nie mamy na to szans — twierdzi Anton Sotrel.

Na inne sprawy wskazuje Monika Wardak, prezes firmy TDM Electronics, która kupuje sprzęt wojskowy na całym świecie i odzyskuje z niego metale szlachetne.

— Nasza działalność wymaga wielu pozwoleń i specjalistycznej wiedzy. Bariera wejścia jest więc bardzo duża. Przez najbliższy rok skoncentrujemy się na zmniejszeniu kosztów, większej efektywności i utrzymania status quo na rynku — zapowiada pani prezes. Jak tłumaczy, powodem nie jest kryzys.

— To naturalny element rozwoju firmy. Gdy pojawiają się nowe możliwości, próbujemy je łapać. Biegniemy, ale w pewnym momencie trzeba się zatrzymać, rozejrzeći ocenić, czego jeszcze nie mamy, a co możemy zyskać — wyjaśnia Monika Wardak.

Przedsiębiorcy zwracali też uwagę na nieprzewidywalność ustaw podatkowych, co destabilizuje ich działalność. W tym roku w województwie mazowieckim w rankingu Gazel Biznesu wyróżniliśmy 846 firm. Pierwsze miejsce zajął producent stolarki okiennej — firma Decco. Drugie — przedsiębiorstwo Gustav Heess, które produkuje tłuszcze dla branży spożywczej, kosmetycznej i chemicznej, a trzecie — firma Pachemtech, która opracowuje i wdraża technologie paliw i rafineryjne oraz produkuje dodatki uszlachetniające do benzyn, olejów napędowych, LPG i biopaliw. Organizatorem rankingu Gazele Biznesu jest „Puls Biznesu”, a jego autorem wywiadownia gospodarcza Coface.

Komentarz autora rankingu: Spotkajmy się znowu

JAROSŁAW JAWORSKI, prezes Coface

Gale Gazel Biznesu już za nami. Dwanaście spotkań regionalnych było okazją do wielu ciekawych rozmów, wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim do spojrzenia na biznes z pewnej perspektywy. Miło obserwować Państwa radość podczas odbierania nagrody, która dla wielu firm oznacza docenienie wieloletniej pracy całych zespołów. Te nasze „gazelowe Oskary” wywołują emocje podobne do tych, które są właściwe laureatom filmowych wyróżnień. Odbierając na scenie pamiątkowe dyplomy, wielu z Państwa nie kryje wzruszeń, dziękuje swoim pracownikom, a także rodzinom. Dla nas, autorów tego prestiżowego zestawienia (Coface przygotowuje listę już od 14 lat), to potwierdzenie, że praca nad rankingiem ma sens i daje wiele satysfakcji nie tylko laureatom Gazel Biznesu. I choć warszawskie spotkanie było ostatnim z cyklu regionalnych gal laureatów, to Coface nie chce się z Państwem tak szybko rozstawać. Chcielibyśmy niebawem znów gościć Państwa na innym wydarzeniu — niezwykle ważnym w kalendarzu naszej firmy. Przed nami dziesiąta konferencja Country Risk w Polsce. Temat przewodni konferencji, która odbędzie się w Warszawie 24 marca, brzmi: „Czy eksport ma szansę pomóc polskiej gospodarce? Zarządzanie ryzykiem w transakcjach handlowych w obliczu zawirowań na rynkach światowych”. Już dziś serdecznie zapraszam nasze Gazele na to spotkanie i mam nadzieję, że przedstawiane przez nas na Country Risk Conference analizy aktualnych tendencji w światowej gospodarce, oceny ryzyka na wybranych rynkach i doświadczenia polskich eksporterów w zarządzaniu ryzykiem pozwolą Państwu jeszcze bardziej rozwijać swoje przedsiębiorstwa, co zaowocuje coraz silniejszą pozycją w biznesie.

Gazelom Biznesu 2014 gratulujemy!

Partner strategiczny: PKO Bank Polski

Partnerzy: Crido Taxand HRS Ford FedEx Express Krajowy Rejestr Długów

Autor Rankingu: Coface Poland

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu