Amerykanie mają „obiecującą” szczepionkę na ASF

opublikowano: 29-01-2020, 14:11

Eksperci rządowi i akademiccy w USA opracowali szczepionkę na afrykański pomór świń (ASF), która okazała się stuprocentowo skuteczna, poinformowało Amerykańskie Stowarzyszenie Mikrobiologiczne (ASM).

Zarówno małe, jak i duże dawki szczepionki, opracowane z genetycznie zmodyfikowanego wcześniejszego szczepu wirusa, były skuteczne u świń 28 dni po inokulacji, głosi raport.

Bloomberg

- Ta nowa eksperymentalna szczepionka jest obiecująca i oferuje kompletną ochronę przeciwko obecnemu szczepowi, który jest przyczyną epidemii trwającej teraz w Europie Wschodniej i Azji – powiedział Douglas Gladue z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, który uczestniczył w pracach nad szczepionką. 

Choć ASF wykryto ponad 100 lat temu, dotychczas nie było dostępnej szczepionki na chorobę, która w najostrzejszej postaci jest zabójcza dla świń. Pojawienie się ASF skutkuje koniecznością wybijania stad, co generuje wielkie straty dla hodowców. W ostatnim czasie skutkiem choroby było wybicie olbrzymiej liczby świń w Chinach, co doprowadziło do kryzysu na rynku mięsa wieprzowego w tym kraju.

- Afrykański pomór świń jest prawdopodobnie największym obecnie zagrożeniem epidemicznym dla bezpieczeństwa żywności – powiedział prof. James Wood, szef departamentu weterynarii na Uniwersytecie Cambridge.

Podkreślił, że jeśli zostanie potwierdzona całkowita skuteczność szczepionki będzie to „najbardziej ekscytujący postęp o znaczeniu globalnym”.

Prace nad szczepionką trwały od 2007 roku, kiedy doszło do epidemii ASF w Gruzji, ujawnił Gladue. Powiedział, że przed komercjalizacją szczepionki potrzebne są jeszcze dodatkowe prace niezbędne do wypełnienia wymagań regulacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,. Bloomberg

Polecane