Czytasz dzięki

Chińczycy informują o szczepionce na ASF

opublikowano: 02-03-2020, 08:57

Najlepszy chiński ośrodek badań nad chorobami zwierząt, Weterynaryjny Instytut Badawczy w Harbinie poinformował o opracowaniu szczepionki na afrykański pomór świń (ASF), która podczas testów laboratoryjnych okazała się efektywna i bezpieczna.

ASF jest śmiertelny dla świń. Choroba pojawiła się w Chinach w 2018 roku i spowodowała spadek pogłowia trzody chlewnej o połowę. Wywołało to kryzys na rynku wieprzowiny i gwałtowny wzrost jej cen w Chinach. ASF jest także problemem dla wielu innych krajów, w tym Polski.

- To obecnie najbardziej obiecująca szczepionka jeśli chodzi o produkcję komercyjną i zapewni możliwość efektywnego zapobiegania i kontroli afrykańskiego pomoru świń w Chinach i innych krajach – poinformował instytut w Harbinie.

Nie podano, w jakim terminie ruszy produkcja szczepionki.

Wcześniej w tym roku Amerykańskie Stowarzyszenie Mikrobiologii poinformowało, że rząd i eksperci akademiccy opracowali szczepionkę na ASF, która okazała się w 100 proc. skuteczna. Potrzeba jeszcze lat, aby była stała się dostępna dla hodowców, zastrzegli eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane