Amerykanie mają wybuchowy plan

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 23-01-2004, 00:00

Lockeed Martin zgłosił nowe projekty offsetowe. Polscy urzędnicy już zaakceptowali pomysł zakupu materiałów wybuchowych od Nitro-Chem.

Do końca marca Lockheed Martin, dostawca samolotów F-16 dla polskiej armii, ma przedstawić raport o realizacji programu offsetowego. Amerykanie zobowiązali się do zrealizowania w Polsce do końca 2013 roku projektów kompensacyjnych wartości 6 mld USD. Już w ubiegłym roku Zespół Przemysłowy F-16 przedstawił polskiemu rządowi projekty warte około 12 mld USD.

Nowe projekty

— Ostatnio LM złożył propozycje nowych zobowiązań offsetowych. Analizujemy ich przydatność z punktu widzenia polskich firm i polskiej gospodarki. Jeden z pomysłów już zaakceptowaliśmy. Dotyczy on zakupu materiałów wybuchowych od bydgoskiego Nitro-Chem — informuje Jacek Piechota, wiceminister gospodarki.

Wartość projektu wynosi około 30 mln USD.

Jeden z 25

Philip N. Georgariou, szef Zespołu Przemysłowego F-16, nie ma żadnych obaw dotyczący realizacji programu.

— Już zostało rozpoczęte wdrażanie 25 projektów offsetowych — deklaruje Philip N. Georgariou.

Na liście offsetowej znalazły się 44 projekty.

Wśród nich jako najbardziej udane wymienia się produkcję Astry w gliwickich zakładach General Motors, utworzenie laboratorium badawczego w Instytucie Lotnictwa (przy współpracy z Pratt & Whitney) oraz inwestycje w modernizację gdańskiej rafinerii Lotos.

Jacek Piechota informuje, że zgodnie z informacjami resortu gospodarki w pełni wdrożony został dopiero jeden pomysł. Jest nim projekt kompensacyjny dla Opla. Dodaje jednak, że ministerstwo wkrótce otrzyma raport od Amerykanów i wówczas tak naprawdę okaże się, ile projektów zostanie uznanych przez polską administrację za wdrożone.

Philip Georgariou deklaruje, że już wkrótce uda się także rozpocząć wdrażanie takich projektów, jak sprzedaż samolotów M-28 SkyTruck do USA (propozycja offsetowa dla PZL Mielec) czy przekazanie symulatorów lotu dla polskich pilotów F-16 (w ramach projektu L3/ETC Warszawa).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Amerykanie mają wybuchowy plan