Amerykańska gospodarka wzrosła o 6,4 proc. w I kw.

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 24-06-2021, 14:59

Według finalnego oszacowania opracowanego przez Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych) w I kwartale 2021 r. amerykańska gospodarka rozwijała się w tempie 6,4 proc. w ujęciu annualizowanym.

Fancycrave1/Pixabay.com

Odczyt pokrył się z medianą oczekiwań ekonomistów. Oznacza to przyspieszenie wzrostu wobec poprzedniego kwartału, kiedy to PKB zwiększył się o 4,3 proc.

Z kolei wskaźnik konsumpcji prywatnej wzrósł o 11,4 proc. nieznacznie przebijając średnią prognoz zakładającą wzrost rzędu 11,3 proc. wobec 2,3 proc. kwartał wcześniej.

Natomiast wskaźnik PCE core, uważnie analizowany przez władze monetarne (Fed) wyniósł w ujęciu kwartał do kwartału 2,5 proc. i pokrył się z prognozą. Kwartał wcześniej dynamika zwyżki sięgnęła 1,3 proc.

Według prognoz Fed tempo wzrostu spowolni w obecnym kwartale do 3,3 proc. w ujęciu rocznym. Pierwsze oszacowanie zostanie zaprezentowane pod koniec lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane