Amerykański nadzór bada upadek Archegos

opublikowano: 01-04-2021, 07:01

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) rozpoczęła wstępne dochodzenie w sprawie lewarowanych transakcji, które doprowadziły do upadku Archegos Capital Management, funduszu Billa Hwanga.

SEC rozpoczął dochodzenie po tym jak nietrafione transakcje Archegos wygenerowały straty, których fundusz nie był w stanie pokryć. Zmusiło to banki do likwidacji jego pozycji przez sprzedaż pakietów akcji. Niektóre z nich zanotowały pokaźne straty. Credit Suisse Group i Nomura Holdings, które pełniły rolę brokerów Archegos, pożyczając mu znaczne kwoty, ostrzegły akcjonariuszy o możliwości wielomiliardowych strat.

SEC zajmował się Hwangiem w przeszłości. W 2012 roku jego poprzedni fundusz hedgingowy, Tiger Asia Management, musiał zapłacić 60 mln USD kary za wykorzystywanie do transakcji poufnych informacji dotyczących chińskich banków. SEC zakazał wówczas Hwangowi prowadzenia funduszu hedgingowego. Dlatego Archegos działał jako fundusz rodzinny, który nie zarządza pieniędzmi zewnętrznych klientów. Ten status pozwalał mu także nie raportować zajmowanych pozycji. Hwang korzystał także ze swapów totalnego zwrotu pozwalających mu dokonywać dużych transakcji na akcjach bez konieczności ich kupowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane