Amerykański rynek IPO idzie na rekord

opublikowano: 26-07-2021, 13:37

Ten rok może być rekordowy pod względem pierwotnych ofert publicznych (IPO) akcji w USA, donosi CNBC.

Od początku 2021 roku amerykańskie spółki pozyskały ze sprzedaży akcji w IPO łącznie 89 mld USD. To 232 proc. więcej niż w poprzednim roku, wyliczył Renaissance Capital. Rynek IPO ma dużą szansę pobić rekord z 2000 roku, w którym, dzięki bańce dotkomowej, spółki pozyskały łącznie 97 mld USD, zwraca uwagę Renaissance.

- Wyceny, które spółki mogą uzyskać na rynku IPO, są historycznie wysokie – powiedział Matthew Kennedy, strateg rynku pierwotnych ofert publicznych w Renaissance Capital.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Od początku tego roku w USA przeprowadzono już 250 IPO, o 191 proc. więcej niż tym samym okresie ubiegłego. W całym 2020 roku było ich 218.

Eksperci zwracają uwagę, że popularność tradycyjnych IPO wzrosła w USA po tym jak mocno zmalała aktywność na rynku SPAC, czyli „spółek w ciemno”, pozwalających wejść na giełdę „tylnymi drzwiami”. Zmianę spowodowało zwiększenie presji regulacyjnej na SPAC, co doprowadziło do spadku o 87 proc. emisji ich akcji w drugim kwartale po rekordowym pierwszym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane