Amerykańskie akcje z bilansem spadkowym

opublikowano: 03-02-2023, 23:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wskaźnik światowych akcji spadł o ponad 1 proc., podczas gdy rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i dolara wzrosły w piątek po szokująco silnym raporcie o zatrudnieniu w USA, który ponownie wzbudził obawy, że Rezerwa Federalna może pozostać agresywna w swoim podnoszeniu stóp procentowych, próbując okiełznać inflację – podaje agencja Reutersa.

Fot. Daniel Hooper/Unsplash

Raport Departamentu Pracy wykazał, że liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła w styczniu o 517 tys., znacznie powyżej szacunków (wynosiły one 185 tys.) ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa, a dane za grudzień również zostały zrewidowane w górę. Średnie zarobki godzinowe wzrosły zgodnie z oczekiwaniami o 0,3 proc., w porównaniu z 0,4 proc. w poprzednim miesiącu, podczas gdy stopa bezrobocia na poziomie 3,4 proc. była najniższa od 1969 roku.

Akcje wzrosły, rozpoczynając nowy rok z oczekiwaniami, że Fed może być zmuszony do wstrzymania lub nawet zmiany podwyżek stóp procentowych w drugiej połowie roku. Dodatkowe paliwo zostało dodane po ogłoszeniu polityki przez Europejski Bank Centralny i Bank Anglii w czwartek.

„Chociaż bardzo pomocne jest obserwowanie wzrostu liczby miejsc pracy, to tak naprawdę wyścig konny między bieżącymi dochodami a szybkością spadku inflacji” – powiedziała Lisa Erickson, szefowa grupy ds. rynków publicznych w US Bank Wealth Management w Minneapolis w stanie Minnesota.

„Fed naprawdę znajduje się w trudnej sytuacji, próbując nawigować między utrzymaniem presji cenowej na niskim poziomie a nie powodowaniem zbyt dużego bólu gospodarczego”.

Kontrakty terminowe na stopy procentowe wskazują teraz, że Fed prawdopodobnie dokona jeszcze co najmniej dwóch podwyżek, podnosząc stopę referencyjną powyżej 5 proc.

Akcje w USA zamknęły się obniżkami, z dodatkową presją spadkową spowodowaną spadkiem o 2,75 proc. w spółce macierzystej Google Alphabet i o 8,43 proc. w Amazonie po wynikach kwartalnych.

Apple nie zanotowało kontynuacji spadków, ponieważ akcje odrobiły straty w transakcjach przedsesyjnych i zamknęły się o 2,44 proc. wyżej po kwartalnych zyskach .

Oczekuje się, że zarobki spadną teraz o 2,7 proc. w kwartale w porównaniu z okresem rok temu, zgodnie z danymi Refinitiv, w porównaniu ze spadkiem o 1,6 proc. oczekiwanym na początku roku.

Indeks Dow Jones Industrial Average zanotował deprecjację o 127,93 pkt, czyli 0,38 proc., docierając do poziomu 33 926,01; S&P 500 stracił 43,28 pkt, czyli 1,04 proc., schodząc do pułapu 4136,48; a Nasdaq Composite poszedł w dół o 193,86 pkt, czyli o 1,59 proc., kończąc na poziomie 12 006,96.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane