Amerykańskie spółki skupują własne walory

Marek Wierciszewski
opublikowano: 23-09-2010, 00:00

Od początku lipca amerykańskie firmy skupiły własne akcje warte 55,9 mld USD. To pomaga wycenom spółek.

Akcje są tanie, obligacje drogie. Spółki giełdowe z USA coraz chętniej skupują swoje walory, zdobywając tani kapitał z emisji obligacji

Od początku lipca amerykańskie firmy skupiły własne akcje warte 55,9 mld USD. To pomaga wycenom spółek.

Z danych firmy badawczej Birinyi Associates wynika, że w tym roku buy-back objął papiery o wartości 257,7 mld USD. To znaczący wzrost, bo w całym 2009 r. przedsiębiorstwa skupiły własne akcje za jedyne 125 mld USD. Do skupowania własnych akcji przedsiębiorstwa zachęca niski koszt pieniądza w USA. Średnia rentowność obligacji korporacyjnych o ratingach inwestycyjnych spadła w ubiegłym miesiącu do 3,70 proc., najniżej w historii. Dla spółek to duża zachęta do zwiększenia dźwigni finansowej. Łatwo to osiągnąć poprzez buy-back, finansowany emisją obligacji.

— Często niemal jednocześnie można zaobserwować emisję obligacji oraz komunikat o skupie własnych akcji —podkreśla Guy Lebas, główny strateg fixed income w filadelfijskim Janney Montgomery Scott.

Łatwy zysk

Z punktu widzenia drobnych akcjonariuszy buy-back to pozytywny proces. Zwiększa zysk na akcję. W obecnych warunkach rynkowych skup akcji własnych jest też korzystny dla samych spółek, bo walory trudno jeszcze określić jako drogie. Przy wskaźniku cena do zysku prognozowanego na 2010 r. sięgającym dla akcji spółek wchodzących w skład indeksu SP 500 wartości 13,7, wyceny spółek są obecnie o 26 proc. niższe niż przeciętnie w ciągu ostatnich 56 lat.

— Choć upoważnień do skupu własnych akcji ciągle jest mniej, niż obserwowanych w latach 2005-07, to jest ich już znacznie więcej niż jeszcze w zeszłym roku —napisali w raporcie do klientów specjaliści Birinyi Associates.

Zwiększony apetyt na skup własnych akcji to nie tylko pozytywny sygnał dla akcji giełdowych spółek, ale i sugestia, że poprawiają się perspektywy gospodarcze.

— Nie zwiększasz dźwigni finansowej, jeśli nie masz pewności, co się stanie w 2011 r. Przedsiębiorstwa mogą postrzegać swoje perspektywy w jaśniejszych barwach, niż można sądzić, śledząc wiadomości finansowe — powiedział agencji Bloomberg Ha- yes Miller, szef dziau zarządzania aktywami na Amerykę Północną w Baring Asset Management.

Kupują giganci

Własne akcje skupują takie asy Wall Street, jak Microsoft, PepsiCo oraz HP. PepsiCo, które sprzedało w tym roku obligacje za 4,25 mld USD, zamierza w ciągu najbliższych trzech lat skupić akcje warte 15 mld USD. Według osób pragnących zachować anonimowość, Microsoft, by sfinansować wypłatę dywidendy oraz buy-back, wyemituje obligacje. Według Bloomberga spółka może wyemitować papiery opiewające nawet na 6 mld USD bez obawy o obniżenie ratingu kredytowego.

Na brak gotówki nie narzeka HP. Od początku sierpnia spółka przejęła już cztery inne przedsiębiorstwa, oferując gigantyczne premie przejmowanym podmiotom. Ostatnio zwiększyła też wartość pakietu własnych akcji, który zamierza skupić. To już 10 mld USD, podczas gdy wcześniej planowała odkupienie papierów za 4,9 mld USD.

Tajna broń

Na krajowej giełdzie największa moda na skup akcji powoli mija, choć przykładów nadal nie brakuje. Pod koniec bessy uchwały o skupie własnych akcji obowiązywały aż w 56 spółkach notowanych na GPW. W tym roku transakcje skupu własnych akcji przeprowadziło jedynie kilka spółek. Dodajmy, że zazwyczaj z pozytywnym skutkiem dla akcjonariuszy.

Skup własnych akcji prowadzą m.in. Alchemia (wzrost kursu od początku roku o 24 proc.), Bakalland (+56 proc.), DM IDMSA (+40 proc.), MNI (spadek o 16 proc.) oraz Multimedia (+35 proc.). Spółki skupujące własne akcje w większości przynoszą inwestorom zyski większe niż WIG, który od początku roku zanotował jedynie 10-procentowy wzrost. To właśnie skupem akcji Empe- ria zamierza bronić się przed przejęciem przez Eurocash.

3,7

proc. To średnia rentowność obligacji korporacyjnych z ratingami inwestycyjnymi.

26

proc. O tyle niższe są dziś wyceny amerykańskich spółek od przeciętnej z ostatnich 56 lat.

4,25

mld USD Tyle w tym roku z emisji obligacji uzyskało PepsiCo.

15

mld USD A tyle PepsiCo zamierza wydać na własne akcje w najbliższych trzech latach.

10

mld USD Tyle na własne akcje zamierza wydać HP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu