AMW sprzeda więcej niż planowała

Cezary Pytlos
opublikowano: 27-05-1999, 00:00

AMW sprzeda więcej niż planowała

W tym roku Agencja Mienia Wojskowego przekroczy zakładany na początku roku plan finansowy. Już do końca kwietnia przekazała na konto MON ponad 23 mln zł.

Zakładany na ten rok plan finansowy AMW przewidywał zysk brutto 53 mln zł. Będzie większy.

— Tegoroczne zyski prognozowaliśmy bardzo ostrożnie. Powodem była obawa o roszczenia gmin wobec nieruchomości, na których położone są przeznaczone do sprzedaży obiekty wojskowe. Okazało się jednak, że tylko niewielką ich część musimy przekazać administracji nieodpłatnie — powiedział Wiesław Rozbicki, rzecznik prasowy AMW.

Obecnie AMW ma około 9 tys. ha gruntów. Od 1 stycznia do końca kwietnia przekazała MON ponad 23 mln zł — na restrukturyzację i modernizację armii. AMW sprzedaje tereny, nieruchomości, zużyty sprzęt wojskowy oraz broń i amunicję.

— W tym roku rozpoczęliśmy sprzedaż broni i amunicji za granicę. Nie mogę jednak ujawnić ani kierunków eksportu, ani jego wartości — mówi Wiesław Rozbicki.

W przyszłości AMW myśli o uruchomieniu stałego przedstawicielstwa poza granicami kraju.

— Jesteśmy upoważnieni do prowadzenia działalności gospodarczej i możemy tworzyć spółki, do których wchodzilibyśmy aportem rzeczowym — mówi Wiesław Rozbicki.

W ten sposób na terenie lotniska we Wdzydzach może wkrótce powstać duży ośrodek turystyczny.

Główna część dochodów AMW pochodzi jednak ze sprzedaży nieruchomości. W tym roku najwięcej, bo aż 4 mln zł, agencja zarobiła na sprzedaży obiektu przy ulicy Sanguszki w Warszawie. Nie sprzedano (i w tym roku już raczej nie uda się sprzedać) terenu przy ulicy Chodkiewicza, który wyceniono na 22 mln zł. Obecnie trwa powtórna jego wycena. W tym roku nie będzie także sprzedany plac przy Dworcu Głównym w Krakowie, wart kilkanaście mln zł.

Grunty w dużych miastach są obecnie najbardziej atrakcyjnymi obiektami posiadanymi przez AMW. W drugim półroczu MON przekaże AMW kolejne nieruchomości: obiekty warszawskiej Legii oraz lotnisko w Modlinie.

— Trudno jest wycenić ich wartość. Wiem natomiast, że w przypadku Legii nie myślimy o sprzedaży, ale o dzierżawie — powiedział Wiesław Rozbicki.

W przyszłym roku AMW przejmie zabudowania i grunty pozostałych wojskowych klubów sportowych, takich jak bydgoski Zawisza, wrocławski Śląsk czy krakowski Wawel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / AMW sprzeda więcej niż planowała