Analitycy liczą zysk netto KB

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 29-01-2002, 00:00

Zarząd Kredyt Banku utrzymuje, że spółka zrealizowała prognozowany na 2001 r. zysk netto wysokości 160 mln zł. Analitycy sugerują z kolei, że wynik może być niższy nawet o 60 mln zł.

Powodem gorszego niż zakładano wyniku finansowego Kredyt Banku mogą być nie zwrócone pożyczki wysokości 132 mln zł. Bank udzielił ich dwóm biznesmenom z Krakowa na podstawie sfałszowanych dokumentów.

— Z powodu konieczności stworzenia przez bank rezerwy na złe długi, już pod koniec ubiegłego roku obniżyliśmy prognozę jego wyniku netto ze 161 mln zł do 132 mln zł. Jednak wówczas zakładano, że kwota nie spłaconych pożyczek wyniesie 50-100 mln zł, a nie 132 mln zł. Dlatego teraz sądzimy, że KB będzie musiał utworzyć nowe rezerwy, co obniży jego wynik do 118 mln zł — mówi Tomasz Rak, analityk DI BRE Banku.

Jeśli KB nie zdecyduje się częścią rezerwy obciążyć również tegorocznego zysku, to jego ubiegłoroczny wynik będzie jeszcze niższy.

— Jeśli KB utworzy rezerwę na cały portfel, to nie zarobi nawet 118 mln zł — mówi Marcin Wróblewski, analityk DM BZ WBK.

Tymczasem jeszcze w połowie stycznia Stanisław Pacuk, prezes KB utrzymywał, że bank zrealizował prognozę wyniku finansowego. Oznacza to, że w opinii prezesa spółce udało się zarobić około 160 mln zł. Do takiej wysokości obniżono bowiem w listopadzie 2001 r. wcześniejszą prognozę, która zakładała zysk wyższy o 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy liczą zysk netto KB